REKLAMA

BIESZCZADY: Ochrona granicy na nartach. Ekstremalne szkolenie skiturowe (VIDEO)

|

BIESZCZADY: Ochrona granicy na nartach. Ekstremalne szkolenie skiturowe (VIDEO)

GRANICA / PODKARPACIE. Przeprowadzono kolejną edycję szkolenia doskonalącego umiejętność poruszania się na nartach przez funkcjonariuszy SG. Przy trudnych warunkach panujących zimą w Bieszczadach narty skiturowe to często jedyny sposób dotarcia do odległych zakątków na granicy.

Ochrona granicy państwowej na jej bieszczadzkim odcinku wymaga nie tylko specjalistycznego sprzętu, ale również odpowiednich umiejętności i charyzmy. Te cechy u funkcjonariuszy z górskich placówek SG w Ustrzykach Górnych, Wetlinie, Stuposianach i Czarnej Górnej na co dzień, szczególnie zimą poddawane są sprawdzeniu. I to właśnie do tych funkcjonariuszy skierowana była już 14 z kolei edycja szkolenia doskonalącego i utrwalającego umiejętność poruszania zimą w terenie górskim z wykorzystaniem nart typu SKI-TUR.

5-dniowe szkolenie obejmowało zajęcia na stoku narciarskim w Ustrzykach Dolnych ale w większości w terenie, w warunkach codziennej służby na granicy. Swoje umiejętności doskonaliło 20 funkcjonariuszy SG. Szkoleniowcami również byli posiadający uprawnienia instruktorów narciarstwa strażnicy graniczni.

Ze względu na specyfikę służby w Bieszczadach, ważnym elementem szkolenia było doskonalenie i utrwalenie umiejętności przetrwania w trudnym, górskim terenie zimą. Funkcjonariusze mieli również zajęcia z zakresu nawigacji w warunkach ograniczonej widoczności, w warunkach nocnych, zasad działania w hipotermii oraz doskonalenie praktycznych umiejętności udzielania pierwszej pomocy.

Zakres szkolenia obejmował doskonalone kluczowych umiejętności mając na uwadze bezpieczeństwo oraz efektywność zadań realizowanych przez bieszczadzkich strażników granicznych. Co więcej, lokalizacja Bieszczadzkiego Parku Narodowego przy granicy państwowej powoduje, że narty są często jedynym narzędziem służących do patrolowania wybranych odcinków w czasie zimy.

BiOSG

13-02-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Inline
Inline