REKLAMA

Czy botox stosowany w medycynie estetycznej jest bezpieczny?

Botoks stał się jedną z najbardziej popularnych substancji medycznych na świecie. Nic więc dziwnego, że wiele osób zadaje sobie pytanie nad bezpieczeństwem jego stosowania. Jednak wieloletnią popularność zawdzięcza zarówno wysokiej skuteczności jak i bezpieczeństwu.

Toksyna botulinowa potocznie nazywana botoksem jest silnie działającą substancją, którą w niewielkich dawkach stosuje się w dermatologii 
oraz medycynie estetycznej. Wstrzykiwanie jej pozwala na wygładzanie istniejących zmarszczek mimicznych np. kurzych łapek czy zmarszczek na czole, w stosunkowo mało inwazyjny sposób. Stosowana może by także w celu uniesienia opadających kącików ust. Nowością na rynku medycyny estetycznej jest wykorzystywanie botoksu w leczeniu zmarszczek na szyi czy modelowaniu biustu.

Aplikacja botoksu, za pomocą iniekcji, wywołuje skurcze mięśni twarzy odpowiedzialnych za tworzenie się zmarszczek. Skurcze te powodują paraliż mięśni, które straciły zdolność kurczenia się, co jest powodem rozluźnienia skóry, jej marszczenia się i powstawania zmarszczek. Zastosowanie botoksu, dzięki unieruchomieniu tylko celowo wybranych partii, sprawia, że twarz wygląda młodziej i przede wszystkim naturalnie. Efekt kosmetyczny takiego zabiegu widoczny jest już po około 4 dniach i utrzymuje się od 3 do 9 miesięcy.

Czy usuwanie zmarszczek botoksem jest bezpieczne?
Na usuwanie zmarszczek mimicznych toksyną botulinową decydują się w większości pacjentki po 50 roku życia. Jednak coraz częściej z tego typu zabiegów korzystają również kobiety około 30-tki. Jest to spowodowane niezadowoleniem z wyglądu i ekspresji twarzy. U osób starszych stosowanie botoksu niweluje zmarszczki, natomiast u młodszych dodatkowo zapobiega nadmiernemu powstawaniu ich w przyszłości. Jednak czy stosowanie botoksu jest bezpieczne?

Dr Ewa Rybicka, właścicielka kliniki Estetica Nova z Warszawy podaje kilka najczęściej stosowanych preparatów z toksyny botulinowej – Azzalure, Bocouture i Botox. Są to preparaty, które działają poprzez zmniejszenie napięcia w mięśniach, odpowiadają za tworzenie się zmarszczek. Specjalistka potwierdza, iż dają one efekt wygładzenia zmarszczek już istniejących, a także zapobiegają powstawaniu nowych. Preparaty powodują również odprężenie i zrelaksowanie twarzy, dzięki czemu u pacjentki uzyskuje się naturalny i świeży wygląd.
Dr Rybicka zapewnia także, że zabieg jest bezbolesny oraz nie wymaga miejscowego znieczulenia, dzięki czemu można bezpośrednio po nim wrócić do codziennej aktywności. Ponadto podaje ona, iż Botox jest preparatem bezpiecznym dla zdrowia, nie ma ograniczeń wiekowych co do jego stosowania oraz nie jest wchłaniany do organizmu.

Jednak należy zwrócić uwagę na fakt, iż wiele zależy od doświadczenia specjalisty wykonującego zabieg. Warto zwrócić uwagę, że toksyny botulinowej mogą używać wyłącznie jedynie wykwalifikowani lekarze. Jest to bowiem lek, który dostępny jest tylko na receptę. Aby można było mówić o bezpieczeństwie stosowania botoksu, lekarz musi posiadać odpowiednią wiedzę podpartą specjalistycznymi kursami z dziedziny medycyny estetycznej. Bardzo ważne jest, aby lekarz miał również odpowiednie doświadczenie w tym temacie, ponieważ istotne są dawki podawanej botuliny oraz miejsca ich podawania. W celu zmaksymalizowania bezpieczeństwa podaje się ją w niewielkich ilościach, miejscowo. Zabiegi leczenia zmarszczek botoksem wykonywane w renomowanych gabinetach gwarantują brak efektów ubocznych oraz uzyskanie odpowiednich wyników terapeutycznych. Oczywiście botoks jest substancją o bardzo silnym działaniu, a nieodpowiednio zaaplikowany może przynieść niepożądane efekty. Przedawkowania dopuszczalnej dawki zdarzają się wprawdzie niezwykle rzadko, jednak warto mieć je na uwadze.

Zabiegi usuwania zmarszczek toksyną botulinową są więc w większości przypadków bezpieczne, a po ich wykonaniu może pojawić się jedynie niewielki siniak, który szybko zanika. Niepożądane skutki uboczne występują jedynie w około 2% przypadków. Mogą wtedy wystąpić nieprzyjemne objawy takie jak: bóle głowy i nudności, objawy grypopodobne. Negatywne skutki uboczne stosowania toksyny botulinowej mogą dotyczyć również bezpośrednio wyglądu twarzy. Wśród nich wymienia się: zaczerwienienie skóry, osłabienie mięśni twarzy, czasowy zacisk powiek, jednak są one rzadkością i zawsze ustępują z czasem bez konieczności hospitalizacji czy specjalistycznego leczenia.

Wymienione skutki uboczne wystąpić mogą również w przypadku stosowania różnego rodzaju leków, których kategorycznie nie wolno łączyć z botoksem. Dlatego ważne jest, aby zabiegi poprzedzić wizytą konsultacyjną, na której należy dokładnie poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, co pozwoli dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo stosowania tego rodzaju zabiegów.

Jak widać zastrzyki z botoksu to przełomowa technika stosowana do redukowania zmarszczek. Zabiegi pozwalają na uzyskanie oczekiwanych efektów, stosunkowo szybko, przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa. Dzięki połączeniu wysokiej skuteczności oraz bezpieczeństwa, technika ta stała się bardzo popularna i chętnie wybierana przez pacjentki w Polsce i na świecie.

23-08-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym: