REKLAMA

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu?

Przymierzasz się do zakupu auta i zastanawiasz się, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu? Wiele zależy od tego, na jakim poziomie zostanie oszacowane ryzyko ubezpieczeniowego dotyczące ciebie i twojego pojazdu. Sprawdź, ile średnio trzeba zapłacić za obowiązkową polisę i dowiedz się, jak można obniżyć koszt.

Ceny OC kształtuje ryzyko ubezpieczeniowe, wyliczane w oparciu o kilka istotnych elementów. Są to:

  • wiek kierowcy,
  • data otrzymania prawa jazdy,
  • miejsce zamieszkania,
  • rocznik i marka pojazdu,
  • pojemność silnika.

Niektórzy ubezpieczyciele uwzględniają jeszcze stan cywilny, liczbę dzieci czy nawet stan licznika. Są to jednak parametry, które mają dużo mniejszy wpływ na ceny OC w porównaniu z pozostałymi.

Koszt ubezpieczenia OC auta – przykładowe kalkulacje

Aby móc podać konkretną cenę ubezpieczenia OC, trzeba wskazać parametry kierowcy oraz ubezpieczanego pojazdu. Rozbieżności są naprawdę duże, dlatego nie da się oszacować kosztów z zegarmistrzowską precyzją.

Poniżej prezentujemy kilka przykładowych kalkulacji, aby pokazać, jak ceny OC zmieniają się w zależności od parametrów.

Przykład 1. Załóżmy, że jesteś 47-letnią kobietą i mieszkasz w Kielcach. Do tej pory udało ci się wypracować zniżkę za bezszkodową jazdę na poziomie 60%. Chcesz ubezpieczyć Skodę Fabię (silnik benzynowy 1,2 l) z 2011 roku. Najtańsze ubezpieczenie OC proponuje Link4 (411,08 zł), zaś najdroższe – Benefia (490 zł). Jeśli zdecydujesz się na wariant OC z AC i Assistance, zapłacisz 722 zł.

Przykład 2. Załóżmy, że jesteś 33-letnim mężczyzną, mieszkającym w Lublinie. Masz na swoim koncie 40% zniżkę. Chcesz ubezpieczyć Opla Astrę z silnikiem dieslowym (1,6 l) z roku 2009. Najtańszą ofertę OC proponuje AXA (467,28 zł), zaś najwięcej zapłacisz w mtu24.pl (852 zł).

Warto przy tym podkreślić, że największy koszt ubezpieczenia OC ponoszą młodzi i niedoświadczeni kierowcy. W tym przypadku cena ubezpieczenia może przekroczyć nawet 1000 zł.

Jak obniżyć cenę OC?

Porównanie dostępnych ofert to pierwszy krok w stronę tańszego OC. Jednak można jeszcze podjąć dodatkowe działania, dzięki którym uda się obniżyć cenę. Warto pomyśleć o:

  • wykupieniu dodatkowej polisy, np. AC, NNW, Assistance,
  • zarejestrować i ubezpieczyć pojazd jako współwłaściciel.

Gdzie kupić najtańsze ubezpieczenie OC samochodu?

Za obowiązkową polisę auta nie ma sensu przepłacać, ponieważ wszelkie kwestie związane z zakresem ochrony wynikają z ustawy. Cena nie ma więc znaczenia, dlatego nie musisz mieć oporów do skorzystania z najtańszej oferty.

Czy wiesz, że używając kalkulatora OC AC w 3 min. porównasz ceny i zakres ubezpieczenia samochodu oraz motocykla w 14 firmach? Dzięki temu możesz zaoszczędzić nawet do 50% – tyle średnio wynosi różnica między najdroższą a najtańszą polisą.

Warto przy tym podkreślić, że wybrane ubezpieczenie OC auta można także wykupić online – bez konieczności wychodzenia z domu. Korzystając z serwisu rankomat.pl, istnieje także możliwość rozłożenia płatności na 12 miesięcznych rat. Dzięki temu koszt zakupu ubezpieczenia nie obciąży domowych finansów.

Female hands close up with car keys

Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane

24-03-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym: