REKLAMA

LESKO: Kwalifikacja wojskowa rusza 6 lutego. Przed komisją lekarską stanie ponad 500 osób

LESKO / PODKARPACIE. Na Podkarpaciu rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa. Przed Powiatową Komisją Lekarską w Lesku stanie 480 mężczyzn oraz około 30 kobiet z powiatów leskiego i bieszczadzkiego. PKLek prace rozpoczyna już 6 lutego.

Na Podkarpaciu kwalifikacja wojskowa potrwa od 30 stycznia do 28 kwietnia. Obowiązek stawienia się przed komisją lekarską dotyczy ponad 16 tys. osób, w tym blisko 13 tysięcy mężczyzn z rocznika 1998 oraz niespełna 3 tysięcy ze starszych roczników. Ponadto w naszym województwie przed komisją stanie 422 kobiety.

Kwalifikacja wojskowa w naszym kraju przeprowadzana jest cyklicznie.
W tym roku przed Powiatową Komisją Lekarską w Lesku stanie 403 mężczyzn z rocznika 1998, 77 z roczników starszych czyli urodzonych w latach 1993-1997 oraz około 30 kobiet – informuje mjr Piotr Lasek, szef Wydziału Rekrutacji Wojskowej Komendy Uzupełnień w Sanoku.
wojsko
– Mimo że służba wojskowa w Polsce jest dobrowolna, to zgłoszenie do kwalifikacji wojskowej jest obowiązkowe. Nie oznacza to jednak powołania do służby wojskowej. Obowiązek stawienia się przed PKLek wynika z zapisów ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej. Każdy kto go dopełni, jest przenoszony do rezerwy, a tym samym posiada uregulowany stosunek do służby wojskowej – wyjaśnia mjr Lasek.
Ustalenia zdolności do czynnej służby wojskowej  na Podkarpaciu dokona 21 powiatowych komisji lekarskich obejmujących swą właściwością miejscową powiaty, na których terenie komisje mają siedziby. Wyjątkiem jest wspólna komisja lekarska dla powiatu bieszczadzkiego i leskiego z siedzibą w Lesku.
Nadzór nad działalnością powiatowych komisji lekarskich sprawować będzie Wojewódzka Komisja Lekarska w Rzeszowie działająca jako organ II instancji.
31-01-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym: