REKLAMA

Młodzi drwale z Leska mistrzami Polski! (ZDJĘCIA)

LESKO / PODKARPACIE.  W Technikum Leśnym w Starościnie zorganizowano IX Mistrzostwa Polski Szkół w Umiejętnościach Leśnych. Wzięło w nich udział dwanaście pięcioosobowych drużyn reprezentujących szkoły leśne z całej Polski. Drużynowe mistrzostwo w zawodach drwali zdobyli adepci leśnictwa z Leska.

Zawody obejmowały dwie kategorie: zmagania drwali i bieg leśnika. W konkursie drwali zawodnicy zmagali się w pięciu umiejętnościach, takich jak: zmiana łańcucha tnącego, przerzynka precyzyjna, przerzynka kombinacyjna, okrzesywanie, ścinka drzewa. Należy zaznaczyć, że zawody drwali były przeprowadzone zgodnie z międzynarodowym regulaminem IALC, według którego zwycięska drużyna ma prawo startować w Mistrzostwach Europy czy Mistrzostwach Świata.

Kolejna konkurencja – bieg leśnika, polegała na wykazaniu się każdej z drużyn ogólną wiedzą i umiejętnościami z zakresu leśnictwa. Mistrzostwa przyniosły ogromny sukces uczniom z Zespołu Szkół Leśnych w Lesku. W konkurencji praca pilarką zespołowo drużyna z Leska zajęła pierwsze miejsce. Zwycięska reprezentacja wystąpiła w składzie: Mateusz Izdebski, Łukasz Serdeczny, Paweł Sudoł, Kacper Maciaszek i jako jedyna dziewczyna w całych zawodach – Alicja Krawiec.

Ponadto uczniowie z Leska zajęli następujące czołowe miejsca w kategorii: indywidualny mistrz Polski. W pracy pilarką II miejsce zajął Łukasz Serdeczny, a III był Mateusz Izdebski. Z kolei Paweł Sudoł zdobył I miejsce w kategorii indywidualnej -ścinka drzewa stojącego i II miejsce w kategorii przerzynka kombinacyjna, Mateusz Izdebski zajął I miejsca w kategoriach zmiana łańcucha tnącego oraz przerzynce kombinacyjnej, natomiast Łukasz Serdeczny zdobył III miejsce w okrzesywaniu.

Tekst: Gracjan Fara

27-04-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym: