REKLAMA

Na czym polega praca handlowca?

Handlowiec to osoba, która skutecznie potrafi przekonać klienta do zakupu danego produktu lub usługi, lecz nie tylko. Dobry handlowiec ma rzetelną wiedzę na temat tego, co sprzedaje, potrafi rozpoznać potrzeby klienta i profesjonalnie doradzić. Powinien posiadać wykształcenie adekwatne do branży, w której pracuje.

Handlowiec a przedstawiciel handlowy

Przedstawiciel handlowy dba o to, by produkty lub usługi zatrudniającej go firmy sprzedawały się na odpowiednim poziomie. Na wyznaczonym terenie tworzy własną sieć sprzedaży. Poszukuje klientów, przekonuje ich do zakupu, podtrzymuje relacje biznesowe, dbając jednocześnie o ich interesy. Organizuje dostawy towarów, informuje o promocjach, zapewnia swoim klientom obsługę posprzedażową.

Przedstawiciel handlowy musi posiadać pewne osobiste predyspozycje, cechy charakteru, które pozwalają mu na skuteczne wykonywanie swojej pracy. Są to otwartość, komunikatywność, determinacja w dążeniu do celu i odporność na stres. Nie jest to praca dla osób lubiących spokojne, ustabilizowane życie. Przedstawiciel handlowy większość czasu spędza w podróżach, przemieszcza się z miejsca na miejsce, nocuje w hotelach.

Kim w takim razie jest handlowiec? Powinien on posiadać wszystkie cechy i predyspozycje przedstawiciela handlowego, a jednocześnie posiadać dogłębną wiedzę na temat branży, którą reprezentuje. Bardzo często handlowcami są technicy lub inżynierowie określonej specjalności. Reprezentują różne branże, często zaawansowane technologie, urządzenia techniczne, telekomunikacyjne, IT, a także służbę zdrowia czy edukację. Ich zadaniem jest udzielanie klientom fachowej informacji na temat sprzedawanego produktu lub usługi. Przeglądając oferty pracy w dziale praca handlowca Rzeszów widzimy, że poszukiwani są handlowcy do firm z branży spożywczej, technicznej, transportowej i innych.

Cechy i umiejętności skutecznego handlowca

Dobry handlowiec posiada fachową wiedzę na temat towaru, który sprzedaje. Wykształcenie techniczne w danej dziedzinie i merytoryczna wiedza świadczy o jego kompetencji. Równie ważna jest komunikatywność, umiejętność nawiązywania i podtrzymywania kontaktów, otwartość, empatia, miła aparycja, które to cechy zdecydowanie ułatwiają mu pracę.

Bardzo ważna jest także pewność siebie, swojej wiedzy i kompetencji, co czyni handlowca wiarygodnym w oczach klientów.

Handlowcy doskonalą swoje umiejętności sprzedażowe na różnych kursach, szkoleniach, gdzie uczą się technik sprzedażowych, negocjacyjnych, które mogą skutecznie podnieść rezultaty ich pracy. Do niezbędnych umiejętności handlowca należy również zarządzanie czasem, czyli planowanie dnia pracy tak, by żaden z klientów nie czuł się pominięty i aby uzyskać jak najlepsze efekty.

Dobrym handlowcem trzeba się urodzić, lecz pewne umiejętności można również wypracować. Do obowiązków handlowca należy rozwijanie swoich kompetencji i ciągła praca nad sobą, bo tylko profesjonalista zdobędzie zaufanie klientów.

blogging-336376_1920

Artykuł sponsorowany

16-08-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym: