REKLAMA

Nie ma ,,wakacji od rodzicielstwa”

PODKARPACIE. Zbliża się okres letniego wypoczynku dla dzieci i młodzieży. Lescy policjanci w ostatnim tygodniu nauki szkolnej spotykają się z najmłodszymi, przypominając, jak bezpiecznie korzystać z wolnego czasu.

Wakacje to czas odpoczynku i zabawy dla dzieci i młodzieży szkolnej, zarówno tej, która wyjedzie na kolonie, jak i tej pozostającej w swoim miejscu zamieszkania. Policja wzorem lat ubiegłych podejmie działania, których głównym celem będzie ograniczenie i eliminowanie sytuacji skutkujących zagrożeniem bezpieczeństwa uczestników zorganizowanego i niezorganizowanego wypoczynku. Działania te, prowadzone w ramach corocznej akcji pod nazwą „Bezpieczne Wakacje” będą miały charakter rozpoznawczy, informacyjno-edukacyjny i kontrolny.

W ostatnim tygodniu nauki szkolnej lescy policjanci spotykają się z najmłodszymi, przypominając jak bezpiecznie korzystać z wolnego czasu. Zwracamy się również z prośbą do rodziców, by przypominali swoim pociechom o zasadach bezpiecznego wakacyjnego wypoczynku.

SZANOWNI PAŃSTWO!
W okresie wakacyjnym sporo dzieci nie wyjedzie na kolonie czy obozy. Pozostaną w domach. Niektóre z nich przez jakiś czas będą przebywały same.

Mając na uwadze ich dobro przedstawiamy kilka rad, które pomogą ochronić Państwa dziecko przed niebezpieczeństwem:

• co pewien czas przeprowadzaj z dzieckiem rozmowy na temat zagrożeń, z którymi może się spotkać (zaczepki nieznajomych, obietnica pokazania czegoś szczególnie atrakcyjnego w odległym od domu miejscu, propozycja przejażdżki samochodem),
• naucz swoje dzieci, aby podczas Twojej nieobecności w domu nikomu nie otwierały drzwi (odwiedziny nieznajomych, krewnych, posłańców z pracy, a także innych dzieci),
• zwracaj uwagę na sposób przechowywania kluczy od mieszkania, którymi dysponuje dziecko (najlepiej gdy są przechowywane w szczelnie zamkniętej kieszeni, a nie na szyi lub pod wycieraczką przed drzwiami).

Zapewnij dziecku bezpieczną zabawę w domu – zamontuj w drzwiach mocne zamki, zadbaj o odpowiednie zabezpieczenie instalacji gazowej i elektrycznej oraz urządzeń, które są do nich podłączone. Poproś sąsiadów, aby zwracali uwagę na obcych. Jeśli masz telefon, zadzwoń o różnych porach i porozmawiaj z dzieckiem. Schowaj przed nim wszystkie lekarstwa.

Nie ujawniaj swoim pociechom miejsc przechowywania wartościowych przedmiotów.

W domu, obok telefonu, powinna znajdować się kartka z odnotowanymi numerami telefonów do pracy mamy, taty lub bliskich członków rodziny (np. dziadków). Warto również wskazać numery do : Policji. Pogotowia Ratunkowego i Gazowego, Straży Pożarnej.

W okresie wakacji dużo dzieci korzysta z możliwości kąpieli
Woda, nawet ta pozornie najspokojniejsza, jest groźnym i niebezpiecznym żywiołem. Większość utonięć czy też innych tragedii związanych z nieodpowiednim zachowaniem nad wodą, jest rezultatem lekkomyślności zarówno kąpiących się jak i ich opiekunów.

PRZEKAŻ SWOJEMU DZIECKU NASTĘPUJĄCE INFORMACJE:
• kąp się w tylko w miejscach odpowiednio organizowanych, oznakowanych i pod opieką dorosłych,
• nie wchodź do wody wbrew zakazom ratownika oraz kiedy wywieszona jest czerwona flaga,
• nie wchodź do wody bezpośrednio po obfitym posiłku czy też dłuższym opalaniu,
• w czasie kąpieli nie krzycz i dla zabawy nie wzywaj pomocy jeśli faktycznie nie jest Ci potrzebna,
• przed wejściem do wody skorzystaj z natrysku, a jeśli go nie ma, to ochłodź całe ciało wodą,
• przed każdym pierwszym skokiem do wody sprawdź jej głębokość i w miarę możliwości dno.
• przy użytkowaniu sprzętu wodnego ( kajak, rower wodny, skuter itp. ) należy bezwzględnie zaopatrzyć się w kapok

Korzystając ze sprzętu pływającego, mimo że umiesz pływać, nie przeceniaj swoich umiejętności!
Pamiętaj o tym, że na plaży i kąpieliskach wypoczywają inni, pozwól i im przyjemnie spędzić czas nad wodą.

Jeżeli dziecko wyjeżdża na zorganizowany wypoczynek należy:
1. dokładnie sprawdzić komu powierzamy opiekę nad dzieckiem,
2. ustalić jakie ta osoba ma przygotowanie i doświadczenie zawodowe,
3. uzyskać informacje jakie wrażenia wynieśli uczestnicy organizowanych przez nią poprzednich imprez,
4. ustalić dokładny adres przebywania dziecka, warunki socjalne i opieki medycznej,
5. precyzyjnie ustalić środki przewozowe, w razie wątpliwości co do stanu technicznego np. autobusu należy natychmiast powiadomić policję drogową lub najbliższy posterunek policyjny,
6. dziecko wyposażyć w wykaz zabranych przedmiotów, najbardziej wartościowe należy oznaczyć (np. poprzez naszycie inicjałów,
7. przekazać dziecku drobną kwotę pieniędzy oraz kartkę z dokładnym adresem domowym i numerami telefonów do domu, do pracy rodziców (można włożyć do walizki gotowe, zaadresowane koperty z naklejonymi znaczkami).

Wakacje są okresem sprzyjającym kontaktom seksualnym młodzieży.
Przeprowadź rozmowę na temat konsekwencji nieprzemyślanych zachowań (przebywanie w nieodpowiednim towarzystwie, środki uzależniające, powroty późną porą , wyzywające zachowanie lub ubranie).

Teenagers

źródło: KPP Lesko
foto: flickr.com/Steve Crane

23-06-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym: