REKLAMA

Od piątku rusza akcja ,,Znicz”. Więcej policji i zmiany w organizacji ruchu

PODKARPACIE. Kryptonim „Znicz” od lat towarzyszy największej dorocznej policyjnej operacji, której celem jest zapewnienie bezpieczeństwa w dniu Wszystkich Świętych. Tegoroczne działania potrwają od piątku (30 października) do poniedziałku (2 listopada).

W tym czasie policjanci przy wsparciu Żandarmerii Wojskowej i Inspekcji Transportu Drogowego będą czuwać nad bezpieczeństwem odwiedzających groby bliskich.

Jak co roku głównym zadaniem policjantów będzie dbałość o płynność i porządek ruchu. Funkcjonariusze będą czuwać nad bezpieczeństwem zarówno na głównych szlakach komunikacyjnych, jak też na lokalnych odcinkach dróg, zwłaszcza w pobliżu cmentarzy. W tych dniach najważniejsza będzie cierpliwość i ostrożność za kierownicą. Przypominamy, że w wielu miejscach zmieni się organizacja ruchu. Apelujemy o to, aby zwracać uwagę na oznakowanie i polecenia policjantów. Jeśli będzie taka potrzeba, w miejscach wzmożonego ruchu lub tam, gdzie będą się tworzyć zatory, funkcjonariusze będą ręcznie kierować ruchem.

Pamiętajmy, że gesty i polecenia podawane przez policjanta mają absolutny priorytet. Jeśli na skrzyżowaniu działa sygnalizacja i policjant kieruje ruchem, wiążące dla nas są jego polecenia!

W ramach działań policjanci będą zwracać szczególną uwagę na:
– właściwie używanie świateł,
– przekraczanie prędkości,
– stan trzeźwości kierujących,
– wyprzedzanie w miejscach niedozwolonych,
– omijanie pojazdów, które utknęły w zatorze,
– wymuszanie pierwszeństwa przejazdu,
– używanie telefonów komórkowych wbrew przepisom.

Podczas działań policjanci będą korzystać z oznakowanych i nieoznakowanych radiowozów wyposażonych w wideorejestratory, będą także używać laserowych mierników prędkości. Na szczególnie niebezpiecznych odcinkach dróg kontrole prędkości będą prowadzone w sposób kaskadowy.

Wszystkim pieszym Policja przypomina o obowiązku noszenia odblasków. Nowelizacja ustawy z dnia 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym obowiązuje od 31 sierpnia 2014 roku i nakłada na pieszych, poruszających się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, obowiązek noszenia elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Za nieprzestrzeganie tego przepisu grozi kara grzywny do 100 złotych.Zmiany w organizacji ruchu
Policjanci służą informacjami o zmianach w organizacji i utrudnieniach w ruchu na głównych drogach Podkarpacia, ale także w poszczególnych powiatach województwa podkarpackiego.

USTRZYKI DOLNE
Na terenie powiatu bieszczadzkiego nie będzie zmian w organizacji ruchu, podróżni mogą jednak napotkać na utrudnienia:

– Na drodze krajowej nr 84 w Ustjanowej Dolnej przy cmentarzu, w tym miejscu nie ma parkingu i samochody parkują na poboczu drogi. Utrudnienia mogą wystąpić szczególnie przed południem, pomiędzy godz. 8.30 a 10.30, w tym czasie na cmentarzu będą trwały uroczystości Wszystkich Świętych.

– Na drodze wojewódzkiej nr 896 w Ustrzykach Dolnych na ul. Jasień utrudnienia mogą wystąpić w godz. 13.30 do 16.00

Statystyki akcji „Znicz” w latach ubiegłych (najbezpieczniejszy był ubiegły rok)

zniczZgodnie z rozporządzeniem Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 16 maja 2012 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie okresowych ograniczeń oraz zakazu ruchu niektórych rodzajów pojazdów na drogach (Dz.U. nr 147, poz. 1040) w dniach:

– 31 października od godziny 18:00 do godziny 22:00 (sobota),
– 1 listopada od godziny 8:00 do godziny 22:00 (niedziela),

Obowiązywał będzie zakaz ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton.

1468218005źródło: KWP

28-10-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym: