Ośrodek wychowawczy dla chłopców powstaje w Lesku. Będą protesty społeczne?

W Lesku od 1 września 2013 roku ma powstać Niepubliczny Ośrodek Wychowawczy. Opieką i edukacją objętych tu będzie maksymalnie 48 chłopców wieku do lat 18.

Ośrodek w Lesku uruchamia spółka. Powstanie ośrodka jest obecnie na etapie uzgadniania z Kuratorium Oświaty w Rzeszowie. Zgodnie z planami ośrodek ma zacząć funkcjonować od nowego roku szkolnego.

Dorota Mękarska

Do leskiej placówki będą trafiać nieletni na mocy postanowień sądowych. Wskazania do poszczególnych placówek są wystawiane przez Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie, który jest publiczną placówką doskonalenia nauczycieli o zasięgu ogólnokrajowym prowadzoną przez Ministra Edukacji Narodowej.

Nauka życia zgodnie z prawem i normami społecznymi

Leski ośrodek będzie placówką realizującą zadania na podstawie rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 27 grudnia 2011r. w sprawie szczegółowych zasad kierowania, przyjmowania, przenoszenia, zwalniania i pobytu nieletnich w młodzieżowym ośrodku wychowawczym oraz funkcjonującą na podstawie art. 82 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty.

Co ważne, ogólnopolski system kierowania nieletnich do placówek resocjalizacyjnych resortu edukacji ma charakter centralny dla całego kraju. Oznacza to, że do Leska mogą być kierowani chłopcy z całej Polski, a nie tylko z województwa podkarpackiego.

W Lesku będzie drugi ośrodek na Podkarpaciu
Ośrodki wychowawcze przeznaczone są dla dzieci i młodzieży niedostosowanych społecznie, wymagających stosowania specjalnej organizacji nauki, metod pracy, wychowania i resocjalizacji. W tego typu placówkach wychowankowie są przygotowywani do życia zgodnego z obowiązującymi normami społecznymi i prawnymi.

Do końca 2012 roku w Polsce funkcjonowały 85 placówki wychowawcze przeznaczone dla młodzieży, w tym 21 dla dziewcząt i 44 dla chłopców. Oprócz ośrodków resocjalizacyjnych mamy również placówki resocjalizacyjno-rewalidacyjne, w których opiekę i edukację znajdują młodzi ludzie upośledzeni w stopniu lekkim.

Na Podkarpaciu mamy tylko jeden ośrodek wychowawczy. Mieści się on w Lubaczowie. Prowadzi go powiat.

Pracę w ośrodku znajdzie blisko 30 osób

Leski ośrodek powstaje na bazie zlikwidowanej szkoły drzewnej. Powiat próbował sprzedać budynek, ale choć ogłoszono kilka przetargów, bez skutku.

Obecnie jest wstępna zgoda władz powiatu leskiego na wydzierżawienie przez spółkę tego obiektu. Jednakże nie wyklucza się jego sprzedaży. Od tego uzależnione są plany spółki, by nadbudować piętro, gdzie zostanie utworzony internat.

W ośrodku zatrudnienie ma znaleźć 25 nauczycieli-wychowawców i kilka osób z obsługi. W zeszłym tygodniu, w piątek, na stronie Starostwa Powiatowego w Lesku opublikowano ofertę pracy, a już spłynęło kilkanaście podań.

Do pracy w ośrodku poszukiwani są nauczyciele przedmiotów kierunkowych, z dodatkowych wykształceniem z zakresu resocjalizacji lub socjoterapii oraz wychowawcy, z takimi samymi kwalifikacjami. Dobrze widziane jest też doświadczenie zawodowe w pracy z dziećmi i młodzieżą niedostosowaną społecznie.

Leski ośrodek będzie funkcjonował całodobowo, w oparciu o pobliską bursę. Prawdopodobnie na początek trafi do niego około 20 wychowanków.

Mieszkańcy: dlaczego nas nie poinformowano?

Nie wszyscy akceptują jednak pomysł utworzenia w tym miejscu ośrodka wychowawczego. Jak dowiedział się portal esanok.pl, w Lesku powstała grupa inicjatywna, która zbiera podpisy pod petycją dotycząca lokalizacji ośrodka. Autorzy petycji uważają, że umiejscowienie placówki o takim charakterze w pobliżu innych szkół, a także bursy i budynków mieszkalnych, nie jest dobrym rozwiązaniem.

- Nie jesteśmy przeciwko resocjalizacji, ale dlaczego tego tematu nie konsultowano z mieszkańcami? – pyta jedna z leszczanek.
- Opinia publiczna powinna być o takiej sprawie poinformowana.

 

To w tym budynku ma powstać Niepubliczny Ośrodek Wychowawczy

Źródło: www.Lesko24.pl

|
Jeśli chcesz aby twój komentarz pojawił się natychmiast, skorzystaj z formularza Facebooka.

Komentarzy: 49 do “Ośrodek wychowawczy dla chłopców powstaje w Lesku. Będą protesty społeczne?”

 1. ja jestem za odwołaniem starosty

  jaki rodzic teraz przy zdrowych zmysłach puści dzieci do szkół średnich w Lesku

  Ocena: Dobre 17 Słabe 3

  • jedyny Leski portal co pisze o sprawach ważnych dla mieszkańców Leska

   jedyny Leski portal co pisze o sprawach ważnych dla mieszkańców Leska

   Ocena: Dobre 5 Słabe 0

 2. starosta powinien być zadowolony :)

  teraz młodzież zamiast chodzić do szkoły w Lesku wybierze szkoły w Sanoku :)

  Czy tak wyglądać ma dożynanie oświaty w Lesku ?

  Ocena: Dobre 18 Słabe 1

 3. Za spokojnie było w Lesku

  Nie zazdroszczę okolicznym mieszkańcom, będą mieli wesoło. A szkoły w pobliżu rzeczywiście mogą mieć problem z naborem.

  Ocena: Dobre 11 Słabe 1

 4. która matka czy ojciec pośle teraz córkę do oddalonej o 30 metrów od ośrodka bursy czy do szkoły w Lesku ?

  mieli cisze i spokój w Lesku będą mieć przesrane

  jak koledzy zaczną odwiedzać kolegów w ośrodku będzie zabawa

  Ocena: Dobre 11 Słabe 5

  • sylwia

   błąd koledzy raczej nie odwiedzają kolegów z innych ośrodków i z reguły odwiedziny odbywają się w określonych dniach i godzinach w większości przypadków na terenie budynku więc bez obaw,Drogi Panie uważam ,że młodzież z tzw dobrych domów czyli ta nie przebywająca w ośrodku, pijąca alkohol i paląca trawę na klatkach schodowych może stanowić większe zagrożenie dla tak bardzo ukochanego spokoju leskich mieszkańców.Pozdrawiam serdecznie!

   Ocena: Dobre 0 Słabe 0

 5. Axel

  W dupach się już poprzewracało z ” władzy ” -.- . Jakiś pojebów ściągać do Leska mało macie porozpierdzielanych koszy na śmieci i pomalowanych bloków ?!!!!

  Ocena: Dobre 10 Słabe 5

  • sylwia

   o….
   i tu się kłania piękna polska mowa.Wstyd!

   Ocena: Dobre 0 Słabe 0

 6. ww

  Kochamy patologie,nie przepraszam, teraz to się nazywa:dysfunkcyjność .Lesko na pewno bardzo zyska na tym. wow,Az 30 osob zatrudnia.chyba nie martwi się starostwo o etaty ,skoro z taka lekkością ciagle słyszy się o cieciach etatow w szkolach leskich.
  Oczywiście dla nich najwazniejsz kasa.a niech Pan Starosta wyda zgode na taki osrodek w okolicy swojego domu? czemu nie? ciekawe,czy z duma by patrzyl na 40 chlopakow z wyrokami sadowymi?

  Ocena: Dobre 8 Słabe 3

 7. ww

  TO JEST WLASNIE OSRODEK WYCHOWAWCZY.I U NAS BEDZIE TO SAMO:
  16 -letni Damian C., podejrzewany o gwałt na 9-letnim chłopcu i molestowanie 13-latka w szpitalu psychiatrycznym w Radomiu, przebywał od kilku tygodni w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Lubaczowie.
  16-latek podejrzany o gwałt i molestowanie dzieci w radomskim szpitalu psychiatrycznym uciekł z ośrodka wychowawczego w Lubaczowie. Może mieć to związek z tym, że kilka dni później miał wyznaczone przesłuchanie w sądzie. Policja szuka zbiega. O ucieczce 16-latka poinformowało radio RMF FM.

  – To jest placówka otwarta, u nas nie ma nawet krat w oknach. Nasi podopieczni przebywają w swoich pokojach i mają dość dużą swobodę – mówi Onetowi Andrzej Wójciak, dyrektor Zespołu Placówek im. Jana Pawła II w Lubaczowie, w skład którego wchodzi także wspomniany ośrodek. – To była ewidentna ucieczka. Damian C. wraz z innym naszym podopiecznym, 17-letnim, wyszli ze stołówki, przebiegli przez boisko i przeskoczyli przez płot. Wszystko działo się szybko, wychowawcy nie mieli szans ich dogonić – tłumaczy dyrektor.

  Ocena: Dobre 7 Słabe 2

 8. to mi wyglada na to ze z dziecmi i ludzmi sie nie licza w starostwie

  likwidują szkoły , ściągają trudna młodzież do Leska aby tylko utrzymać stołki w powiecie ?

  w złych warunkach się teraz uczy młodzież w zespole stłoczona w małych klasach

  ale w starostwie moim zdaniem nie o dobro ludzi chodzi a o stołki dla nielicznych urzędasów

  Ocena: Dobre 7 Słabe 1

 9. ciekawe ile patologi więcej będzie w Lesku ?

  przyjadą kumple tych osadzonych , ich rodziny które nie poradziły sobie wychowawczo

  oj bedzie się działo i tylko żal tych ludzi co w Lesku mieszkają

  taki ośrodek nie można lokalizować obok bursy szkolnej i szkoły oraz bloków i mieszkań ludzi

  być może teraz zacznie się w lesku piekiełko ?

  Ocena: Dobre 9 Słabe 1

  • Kasandra

   Tym bardziej,że szukając oszczędności już w tej okolicy od dłuższego czasu jest wygaszane światło uliczne ok. godz. 24 a właśnie wtedy wspomniana młodzież dostaje na ogół większej”weny” do nocnych szaleństw.I hulaj dusza a mieszkańcom na pohybel!!!

   Ocena: Dobre 0 Słabe 0

 10. w Lesku zbierać to powinni podpisy za odwołaniem rządzących powiatem

  ze starosta na czele !

  Ocena: Dobre 12 Słabe 1

 11. Toja

  Małe zapyziałe galicyjskie miasteczko -Lesko.
  Wszystko rozpieprzą bo to najłatwiej.
  Dom starców – niepotrzebny -won z Leska.
  Schronisko dla zwierząt- niepotrzebne – won z Leska.
  Ośrodek wychowawczy -won z Leska.
  I wiele innych przykładów.Nikt nie patrzy, że to jest w pełni zasadne ,że to nowe etaty dla mieszkańców,że to jakiś rozwój miasta,że coś powstaje i cieszy.
  Tym zapyzialcom wystarcza grill na balkonie i moherowy beret na niedzielną paradę…
  ….a mnie jest żal tego miasteczka.

  Ocena: Dobre 4 Słabe 6

  • Dobry żart

   Dobre – ‚coś powstaje i cieszy’ – no rzeczywiście, młodociani przestępcy w okolicy (czytaj o takim ośrodku w Lubaczowie) z pewnością mogą bardzo ucieszyć mieszkańców Leska. Szczególnie tych, którzy mają dzieci i będą się bali wypuścić je z domu.

   Ocena: Dobre 0 Słabe 0

 12. lal

  Mieszkańcy Leska i okolic wyrażają swój protest w związku z zamiarem utworzenia Niepublicznego Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego na terenie byłego Technikum Drzewnego.
  oburza nas fakt, że nikt nie poinformował nas o wyżej wymienionym projekcie i nie przeprowadzono żadnych konsultacji społecznych

  Ocena: Dobre 3 Słabe 1

 13. ZST

  Uderzcie się w pecyne.Mamy dość przyslowiowego wykorzystywania nas jako królików doświadczalnych. Mieliśmy dobra szkołę to zniszczyliscie ZSD ,a teraz mamy jedno WIELKIE ZST .Mało czytamy na portalach o patologiach w ZST? Pozdrawiamy uczniowie ZST…

  Ocena: Dobre 4 Słabe 1

 14. ryk

  2013-05-17
  Nauczyciele-wychowawcy – oferta pracy

  Nowopowstający Niepubliczny Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Lesku poszukuje do pracy nauczycieli-wychowawców.

  Wymagane kwalifikacje:

  1. Nauczyciel – przedmiot kierunkowy + resocjalizacja lub socjoterapia,

  2. Wychowawca w internacie – resocjalizacja lub socjoterapia.

  Dobrze widziane doświadczenie zawodowe w pracy z dziećmi i młodzieżą niedostosowaną społecznie.

  Telefon kontaktowy: 608 518 313

  Ocena: Dobre 4 Słabe 4

 15. ryk

  Oferta pracy zamieszczona na stronie Starostwa Leskiego.

  Sprawa jest już chyba przesądzona.

  Ocena: Dobre 3 Słabe 4

 16. lol

  Panie Starosto,

  wydaje mi się, że dosyć dobrze zna się Pan na uprawach polowych – nadmiar chwastów potrafi szybko zniszczyć szlachetną uprawę (młodzież zdegenerowana i w miarę przyzwoita z Leska). Nie od dziś wiemy, że życie młodego człowieka pełne jest wewnętrznych rozterek i kłopotów, ale chyba mało kto zdaje sobie sprawę z tego, w jak poważne tarapaty może się on wplątać obcując z ludźmi ze środowiska, które chce Pan zafundować.

  Proszę o rozwagę, Panie Starosto

  Ocena: Dobre 3 Słabe 2

  • JA

   Przecież jest szkoła podstawowa w Wańkowej, budynek stoi na uboczu, na pagórku, nie za blisko wsi. Budynek jest pusty, nowy, z zapleczem kuchennym, może warto /jeśli już coś takiego musi być na naszym terenie/ zastanowić się nad taką lokalizacją.

   Ocena: Dobre 0 Słabe 0

 17. Abstrakcyjny

  Stwórzmy „małą autonomie” – Państwo Leskie. Zalegalizujmy narkotyki (wystarczy mariuhuana), zezwolmy na funkcjonowanie owej jednostki oświatowej, w gminie Olszanica stwórzmy „stolice hazardu” (polskie Las Vegas)w gminie Solina najwspanialszy w naszym euro-regionie plan filmowy (Hollywood) a w gminie Baligrod i Cisna kolejki gorskie, wyciagi a poza tym same parki i rezerwaty (Aspen). Oczywiście to wszystko abstrakcja lecz jesli by to człowiek wzial na prosty rozum, jesli odcielibysmy sie od rzadow pana T. stworzyli wlasna autonomie czy po 5-10 latach nie bylibysmy porownywalni gospodarczo z Lichtenstein’em czy Monaco?

  Patriotyzm – rodzi sie w małych ojczyznach.

  Ocena: Dobre 0 Słabe 0

 18. krystyna

  To są tylko dzieci potrzebujące pomocy , a z patologia nasze dzieci mogą spotkać się wszedzie, może wyciągnijmy do nich rękę bo nie wiemy co przeżywali w swoich domach a czasem wystarczy tylko odrobina serca aby im pomóc

  Ocena: Dobre 1 Słabe 0

 19. sylwia

  Witam,właśnie skończyłam studia o specjalności resocjalizacja z profilaktyką społeczną i wcale mnie nie dziwi to co Państwo piszecie bo niestety w naszym pięknym kraju nadal panuje ciemnogród i średniowieczny tok myślenia.Niestety!!!Czy ktoś z państwa zastanowił się w jakim celu są tworzone takie ośrodki?Wątpię!A szkoda.Uważam,że aby się wypowiadać należy najpierw zaznajomić się z programem resocjalizacyjnym takich placówek.W ośrodkach przebywa młodzież z problemami różnymi ale to też są ludzie a nie szkodliwe odpady radioaktywne!!!!Są to często dzieciaki,nastolatki które zostały emocjonalnie odtrącone przez najbliższych,zaniedbane edukacyjnie.Jeśli takiego młodego człowieka będziemy ciągle odtrącać i izolować nigdy nie nauczy się postępować zgodnie z zasadami ogólnie przyjętymi przez społeczeństwo,czyli właśnie przez Was i nas.W ten sposób konstruujemy przyszłych przestępców,których utrzymanie w więzieniach kosztuje nas wszystkich krocie i po co?Czy nie lepiej jest zapobiegać niż leczyć?Nie da się problemów zamieść pod dywan i udawać,że ich nie ma.Jeśli myślicie,że potencjalni wychowankowie pochodzą tylko z patologicznych rodzin JESTEŚCIE W WIELKIM BŁĘDZIE W KAŻDEJ NORMALNEJ RODZINIE MOGĄ SIĘ ZDARZYĆ PROBLEMY WYCHOWAWCZE z którymi nie poradzicie sobie sami i co wtedy?Wyślecie swoje dziecko na bezludną wyspę??????Czy może od razu zabijecie???Ciekawe jak wtedy będziecie myśleć???Ludzie wstyd mi za Was to są może i bardzo trudne ale nie mniej pogubione dzieciaki,który trzeba pokazać i nauczyć ich normalnie żyć tylko jak to zrobić skoro my normalni grzeczni i inteligentni(w zamyśle inteligentni inaczej niestety)zawsze będziemy takie osoby piętnować?Ukrywać,pozbywać się i nie dawać drugiej szansy????LUDZIE WSTYDŹCIE SIĘ!!!

  Ocena: Dobre 0 Słabe 0

 20. sylwia

  I jeszcze jedno miesiąc spędzony z wychowankami takiego ośrodka wniósł wiele w moim życiu.Ci ludzie potrafią być nie tylko źli potrafią też chcieć żyć inaczej i wielu z nich to się udaje jeśli mają szanse i spotkają wychowawcow,którzy naprawdę chcą z nimi pracować.Radzę sobie przemyśleć swoje obawy i zastanowić się jak wychowywać swoje pociechy żeby zepsuta i ta według Was gorsza młodzież nie była w stanie ich zdemoralizować!!!!!Bądźcie autorytetem dla swoich dzieci,dobrym światłym autorytetem!

  Ocena: Dobre 1 Słabe 0

 21. I’m impressed, I must say. Rarely do I encounter a blog that’s both educative and interesting, and without a doubt, you’ve hit the nail on the head. The issue is an issue that not enough people are speaking intelligently about. I am very happy that I came across this in my hunt for something concerning this.

  Ocena: Dobre 0 Słabe 0

 22. Saved as a favorite, I like your site!

  Ocena: Dobre 0 Słabe 0

 23. When I initially left a comment I seem to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on each time a comment is added I get 4 emails with the exact same comment. Perhaps there is a means you can remove me from that service? Appreciate it!

  Ocena: Dobre 0 Słabe 0

 24. Hello there! I simply wish to offer you a huge thumbs up for the great info you have got right here on this post. I am coming back to your blog for more soon.

  Ocena: Dobre 0 Słabe 0

 25. Greetings! Very useful advice within this post! It is the little changes that will make the greatest changes. Thanks for sharing!

  Ocena: Dobre 0 Słabe 0

 26. A fascinating discussion is worth comment. I do think that you need to publish more on this topic, it may not be a taboo subject but usually people do not speak about these subjects. To the next! Cheers!!

  Ocena: Dobre 0 Słabe 0

 27. It’s difficult to find knowledgeable people on this topic, however, you seem like you know what you’re talking about! Thanks

  Ocena: Dobre 0 Słabe 0

 28. You’re so interesting! I do not suppose I’ve truly read anything like that before. So wonderful to find someone with some unique thoughts on this topic. Really.. many thanks for starting this up. This site is one thing that’s needed on the internet, someone with a bit of originality!

  Ocena: Dobre 0 Słabe 0

 29. An intriguing discussion is worth comment. I do think that you need to publish more about this issue, it may not be a taboo subject but typically people do not talk about such subjects. To the next! Many thanks!!

  Ocena: Dobre 0 Słabe 0

 30. Can I simply just say what a comfort to uncover someone who truly knows what they’re talking about on the web. You actually realize how to bring a problem to light and make it important. More and more people must look at this and understand this side of the story. It’s surprising you’re not more popular because you certainly possess the gift.

  Ocena: Dobre 0 Słabe 0

 31. That is a very good tip particularly to those new to the blogosphere. Brief but very accurate info… Appreciate your sharing this one. A must read post!

  Ocena: Dobre 0 Słabe 0

 32. I really love your website.. Great colors & theme. Did you develop this amazing site yourself? Please reply back as I’m looking to create my own personal website and want to find out where you got this from or just what the theme is named. Thanks!

  Ocena: Dobre 0 Słabe 0

 33. This blog was… how do you say it? Relevant!! Finally I’ve found something which helped me. Thanks a lot!

  Ocena: Dobre 0 Słabe 0

 34. Having read this I thought it was rather enlightening. I appreciate you spending some time and effort to put this information together. I once again find myself spending way too much time both reading and leaving comments. But so what, it was still worthwhile!

  Ocena: Dobre 0 Słabe 0

 35. Oh my goodness! Amazing article dude! Thank you so much, However I am encountering issues with your RSS. I don’t know the reason why I can’t subscribe to it. Is there anybody having the same RSS issues? Anyone who knows the solution will you kindly respond? Thanx!!

  Ocena: Dobre 0 Słabe 0

 36. You need to take part in a contest for one of the greatest websites on the net. I most certainly will recommend this site!

  Ocena: Dobre 0 Słabe 0

 37. Great site you have here.. It’s hard to find high quality writing like yours nowadays. I really appreciate individuals like you! Take care!!

  Ocena: Dobre 0 Słabe 0

 38. I’ve been surfing online more than three hours today, yet I never found any interesting article like yours. It’s pretty worth enough for me. In my view, if all web owners and bloggers made good content as you did, the web will be much more useful than ever before.

  Ocena: Dobre 0 Słabe 0

 39. I know this if off topic but I’m looking into starting my own weblog and was curious what all is required to get setup? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very internet savvy so I’m not 100% sure. Any recommendations or advice would be greatly appreciated. Many thanks

  Ocena: Dobre 0 Słabe 0

 40. Hello would you mind letting me know which hosting company you’re working with? I’ve loaded your blog in 3 different internet browsers and I must say this blog loads a lot faster then most. Can you suggest a good web hosting provider at a fair price? Cheers, I appreciate it!

  Ocena: Dobre 0 Słabe 0

 41. Cherrie Waka

  My dream retirement would be no bills, no worries and excellent health.

  http://www.MoG4CsaqhO.com/MoG4CsaqhO

  Ocena: Dobre 0 Słabe 0

 42. Josiah Hogrefe

  Howdy Stephen Elliot. I just got a letter dated 1/19/12 from Lorelie Lee in an envelope from you. We have no idea whatsoever how I got on your list. But I’ll write Lorelie back (a real letter, even), because it was pretty fucking brave of her to write that.

  http://www.MoG4CsaqhOMoG4CsaqhO.com/MoG4CsaqhOMoG4CsaqhO

  Ocena: Dobre 0 Słabe 0

 43. Cathrine Spender

  Wonderful facts Thanks.”

  http://myhappysites.com

  Ocena: Dobre 0 Słabe 0Napisz komentarz: