REKLAMA

Rodzinny wernisaż w BDK!

LESKO / PODKARPACIE. W Małej Galerii BDK 15 lutego 2013 r. odbył się wernisaż wystawy malarstwa Marka Wiatra i rysunku Tomasza Wiatra. Autorami prac są więc ojciec i syn.

 

Marek Wiatr – artysta, śpiewak, malarz, grafik – jednym słowem człowiek renesansu. Pochodzi z jednej z najbardziej znanych rodzin na Podkarpaciu. W domu rodzinnym bywali m.in. Leon Wyczółkowski, Emil Zegadłowicz, ambasador, wiceminister spraw zagranicznych Alfred Wysocki. Rodzina zaprzyjaźniona była z córką Marii Konopnickiej – Zofią Mickiewiczową i córką Wojciecha Kossaka – Magdaleną Samozwaniec. W czasie okupacji mieszkał w jego domu malarz – batalista Stanisław Studencki. Obecnie jego dom odwiedzają najwybitniejsi przedstawiciele życia kulturalnego, znani artyści i politycy. Atmosfera w jakiej wyrastał nauczyła go szacunku do ludzi i sztuki, oraz dała asumpt późniejszym jego zainteresowaniom. Wahał się jakiś czas czy poświęcić się malarstwu czy muzyce. Szczęśliwie udało mu się pogodzić obie te dziedziny. Studia muzyczne ukończył na Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie śpiewu prof. Heleny Szubert-Słysz, następnie kształcił się w Weimarze na kursach mistrzowskich pod kierunkiem światowej sławy barytona Pawła Lisitziana. Uczył się jednocześnie malarstwa u artysty malarza Stanisława Kochanka, a potem w Krakowie, w pracowni prof. Alojzego Siweckiego. Koncertuje w kraju i poza jego granicami. Od wielu lat pełni funkcję dyrektora artystycznego Polskiego Festiwalu Narodowego w Żarnowcu. śpiewa na różnych koncertach charytatywnych przekazując również prace malarskie na te cele. Jego nastrojowe pejzaże zdobią mieszkania artystów w wielu krajach świata. Ma w swoim dorobku ponad dwadzieścia wystaw zbiorowych i indywidualnych w Polsce i za granicą.

Tomasz Wiatr urodził się w rodzinie o bogatych tradycjach artystyczno – lekarskich. Ukończył studia medyczne na Wydziale Lekarskim Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie jednocześnie odnajdując swoja pasję w rysunku. Stworzył cykl portretów ludzi świata artystycznego i medycznego. Cały wolny czas poświęca doskonaleniu warsztatu rysunku. Swoje zainteresowanie dziedzinami artystycznymi stara się poszerzać również o inne techniki malarskie. Jest w trakcie odbywania specjalizacji w dziedzinie urologii, ukończył również studia podyplomowe z medycyny estetycznej. Mimo tak dużego zakresu zainteresowań szczęśliwie udaje mu się pogodzić medycynę i sztukę.

Ta niecodzienna wystawa czynna jest do 26 marca, w godzinach od 8-20.

źródło: BDK Lesko

 

20-02-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:


Poprzedni artykuł:
«
Następny artykuł:
»