REKLAMA

RZEŹ WOŁYŃSKA: Niewyobrażalne okrucieństwo. Zbrodnie, które przerażają (FILM, ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. 11 lipca przypada 76. rocznica „Krwawej niedzieli”, czyli kulminacyjnego momentu Rzezi Wołyńskiej, kiedy w około 100 miejscowościach na Wołyniu wymordowano tysiące Polaków. 11 lipca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej podczas II Wojny Światowej.

Polacy ginęli od kul, uderzeń siekierami, widłami czy piłami. Byli również paleni żywcem. Relacje ocalałych cudem świadków tamtych wydarzeń przerażają. Okrucieństwo napastników zdeterminowanych, aby dokonać czystki etnicznej na Polakach nie znało granic. Często używano podstępów. W ogromnych męczarniach ginęły dzieci, kobiety i mężczyźni. Często nie oszczędzano nikogo. Wielu historyków stara się od lat precyzyjnie, na ile to możliwe, oszacować liczbę ofiar Rzezi Wołyńskiej. Najczęściej przyjmowaną statystyką jest około 60 tys. ofiar zbrodni dokonywanych w latach 1943-1945 przez ukraińskich nacjonalistów.

11 lipca 1943 – „Krwawa niedziela”

W niedzielę o 3 nad ranem oddziału Ukraińskiej Powstańczej Armii dokonały skoordynowanego, bestialskiego ataku na około 100 polskich miejscowości na Wołyniu. Lincz odbywał się pod hasłem „Śmierć Lachom”. Ukraińcy otaczali wsie uniemożliwiając ucieczkę, po czym przystępowali do rzezi Polaków i całkowitego niszczenia całych wsi, po to, aby nie było możliwości ponownego osiedlenia. Często były to akcje dobrze przygotowane i precyzyjnie realizowane. Rzeź rozpoczęła się od polskiej wsi Gurów i obejmowała swoim zasięgiem: Gurów Wielki, Gurów Mały, Wygrankę, Zdżary, Zabłoćce-Sądową, Nowiny, Zagaję, Poryck, Oleń, Orzeszyn, Romanówkę, Lachów, Swojczów, Gucin i kilka innych. We wsi Gurów na 480 Polaków ocalało tylko 70 osób. W kolonii Orzeszyn na ogólną liczbę 340 mieszkańców, zginęło 270 Polaków. Z kolei we wsi Sądowa spośród 600 Polaków, tylko 20 udało się uciec. W kolonii Zagaje na 350 Polaków uszło z życiem tylko kilkunastu.

Analizy historyków wskazują, że odpowiedzialnym za wydanie rozkazu do udziału UPA w czystce etnicznej jest Dmytro Klaczkiwski wraz z Wasylem Iwachowem i Iwanem Łytwynczukiem. Śledczy z IPN wskazali przywódców OUN-B i UPA, bezpośrednio odpowiedzialnych za decyzję o rozpoczęciu mordów i kierowanie nimi. Oprócz wymienionej wcześniej trójki oprawców, do tego grona należą: Jurij Stelmaszczuk i Petro Olijnyk.

Jedna z relacji – Janowa Dolina

W artykule opublikowanym na portalu Nasza Historia „[RZEŹ WOŁYŃSKA] Zbrodnie, które przerażały nawet Niemców. Bestie z Wołynia”, autorstwa Wojciecha Rodaka, czytamy wstrząsające relacje z Wołynia.

W artykule przywoływana jest między innymi relacja Janiny Pietrasiewicz-Chudy, mieszkanki Janowej Doliny, której udało się ujść z życiem z masakry:

Pamiętam małe dzieci nadziane na pale na Alei Spacerowej. Całe rodziny z nożami w plecach leżące w krzakach, spalone moje koleżanki. Opisem ogromu tej tragedii jest fragment wiersza nieznanego mi autora. „Oczy wykuwano, piersi obcinano i głową na dół na drzewach wieszano. Bulbowcy [nazwa odłamu upowców – red.] swe plany spełnili. Nas z naszych domów wypędzili”.

foto: screen z filmu Youtube.com Wołyń – Nie zapomnijmy o nich / Ralph Gonzalez

11 lipca obchodzimy również Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. To wspomnienie ofiar Rzezi Wołyńskiej, ale także innych mordów na obywatelach II RP dokonywanych przez ukraińskich nacjonalistów w trakcie II WŚ. Zostało ustanowione na mocy uchwały Sejmu RP z dnia 22 lipca 2016 r.

W uchwale przyjętej 22 lipca 2016 r. Sejm oddał hołd ofiarom mordów na obywatelach II Rzeczypospolitej (Polakach, Żydach, Ormianach, Czechach i przedstawicielach innych mniejszości narodowych), dokonywanych w latach 1943–1945 przez ukraińskich nacjonalistów z szeregów OUN, UPA, SS-Galizien i innych formacji. W ustawie wyrażono też wdzięczność wobec tzw. Sprawiedliwych Ukraińców, którzy odmawiali udziału w mordach i ratowali Polaków – podaje w dzisiejszym artykule Radio Maryja „11 lipca – Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów”.

Wołyń – Nie zapomnijmy o nich [Film Dokumentalny] Lektor PL ✿ 2016 HD

Youtube.com Wołyń – Wołyń – Nie zapomnijmy o nich [Film Dokumentalny] Lektor PL ✿ 2016 HD / Ralph Gonzalez

źródło: Wikipedia „Rzeź Wołyńska”, NaszaHistoria.pl, Radio Maryja

foto nagłówek: zdjęcie poglądowe / pixabay.com

11-07-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym: