REKLAMA

Ubezpieczenie turystyczne – wybierz odpowiedni zakres 

Ubezpieczenie turystyczne jest niezbędne dla każdego urlopowicza. Większość z nas zdaje sobie z tego sprawę. Gdy jednak przychodzi do kupna polisy podróżnej, okazuje się, że najczęściej nie wiemy jak się za to zabrać. Nie mając wiedzy na temat ubezpieczeń turystycznych, najczęściej polegamy na opinii doradców lub znajomych, którzy polecają nam sprawdzone przez siebie produkty. Tymczasem polisa ubezpieczeniowa na wakacje to produkt, który dopasowujemy do swoich potrzeb indywidualnie – podobnie jak garnitur, czy sukienkę do figury. Dlatego, zanim klikniemy w internecie „kupuję” lub zapłacimy za polisę w punkcie sprzedaży – warto zorientować się, jak wybrać takie ubezpieczenie.

Po pierwsze leczenie

Ubezpieczenie turystyczne powinno przede wszystkim zapewniać nam pokrycie kosztów leczenia, ratownictwa i transportu za granicą. To kluczowe elementy polisy podróżnej, bez których nie powinniśmy ruszać poza Polskę. Ubezpieczenie KLW pomoże nam, gdy się rozchorujemy lub ulegniemy wypadkowi. Zapalenie ucha, skręcenie kostki, pogryzienie przez egzotyczne owady, czy zatrucie pokarmowe – to zdarzenia, które turystom zdarzają się często, szczególnie jeżeli podróżujemy w rodzinnym gronie.

Gdy na wakacjach planujemy uprawiać sport, warto zwrócić uwagę, by nasza polisa turystyczna pokrywała koszty leczenia, transportu i ratownictwa również w sytuacji, gdy ulegniemy wypadkowi podczas jego uprawiania. Nawet jeżeli planujemy tylko okazjonalnie nurkować, jeździć na nartach wodnych, pływać na kitesurfingu, czy windsurfingu – warto zadbać o to, by nasza polisa obejmowała zakresem wybraną przez nas dyscyplinę. W szczególności, jeżeli sport nie jest naszą domeną na co dzień – jesteśmy bardziej narażeni na kontuzje, czy złamania.

Choroba przewlekła taka jak nadciśnienie, astma, czy cukrzyca – to również powód do tego, by przy zakupie polisy ubezpieczeniowej zapaliła się nam czerwona lampka. Najczęściej podstawowe pakiety ubezpieczeń turystycznych nie obejmują bowiem leczenia w sytuacjach, gdy dojdzie do nasilenia się objawów choroby przewlekłej. Z tego względu osoby cierpiące na tego typu schorzenia powinny zwrócić na taką możliwość szczególną uwagę i wykupić dodatkową i dopasowaną do swoich potrzeb ochronę.

Ważna suma ubezpieczenia

Wybierając polisę ubezpieczeniową, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na tzw. sumę ubezpieczenia. Jest to kwota, do wysokości której ubezpieczyciel pokryje koszty naszego leczenia lub innych usług wynikających z zawarcia umowy ubezpieczenia turystycznego. Mogą być one bardzo różne w zależności od tego, jaką ochronę wybieramy. Przykładowo, jeżeli ubezpieczamy bagaż, może ona wynosić 4 tys. zł, a jeżeli chcemy, by ubezpieczyciel pokrył koszty naszej ewentualnej hospitalizacji – wówczas może wynosić 700 tys. zł. Warto zadbać o to, by suma ubezpieczenia była adekwatna do zobowiązania, jakie bierze na siebie ubezpieczyciel w związku z wykupieniem przez nas ochrony.

Ważne OC

Wyjeżdżając za granicę, dobrze jest mieć również świadomość, że przebywając z dala od domu, możemy wyrządzić krzywdę lub szkodę osobie trzeciej. I to nie tylko podczas stłuczki, czy wypadku komunikacyjnego. Na przykład podczas uprawiania sportów może zdarzyć się tak, że wpadniemy na kogoś i złamiemy mu rękę czy nogę. Co wtedy? Jesteśmy odpowiedzialni za tego typu krzywdę i będziemy musieli ponieść z tego tytułu odpowiedzialność, również majątkową. A kwoty, którą potencjalnie będziemy musieli wydać w związku z leczeniem lub rehabilitacją poszkodowanej przez nas osoby mogą być niemałe. Dlatego w ramach ubezpieczenia turystycznego warto posiadać również OC w życiu prywatnym, które uchroni nas przed ponoszeniem tego typu wydatków z własnej kieszeni.

Popularne zniżki

Kupując ubezpieczenie podróży, warto pytać o różnego rodzaju rabaty lub poszukać na stronie ubezpieczyciela informacji o takich zniżkach. Nie ma nic dziwnego w tym, że chcemy zaoszczędzić. Rabaty te mogą być oferowane w przypadku organizacji wyjazdów grupowych, dla dzieci i młodzieży, a także na wyjazd z rodziną. Korzystając ze zniżek, można zaoszczędzić spore kwoty – mogą one bowiem wynosić nawet 20% pierwotnej sumy ubezpieczenia.

Kiedy najlepiej kupić?

Wiele osób zapomina o ubezpieczeniu turystycznym w ferworze przedwyjazdowych przygotowań i kupuje polisę, będąc już za granicą. Oczywiście lepiej późno niż wcale, jednak wówczas należy liczyć się z tym, że ochrona ubezpieczeniowa rozpocznie się z opóźnieniem – tj. np. po 2 dniach od wykupienia polisy. Dlatego ubezpieczenie wakacyjne najlepiej kupić przebywając jeszcze w kraju – wówczas ochrona rozpocznie się bez karencji.

Pomocne NNW

Uzupełnieniem pakietu ubezpieczeń turystycznych może być również NNW, czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Polisa ta zapewni nam odszkodowanie, jeżeli w wyniku wypadku doznamy uszczerbku na zdrowiu. Ponadto, jeżeli podczas wyjazdu dojdzie do śmierci ubezpieczonego, odszkodowanie otrzymają również osoby przez nią wskazane w momencie zakupu polisy. Choć najczęściej nie lubimy myśleć o tak tragicznych zdarzeniach, polisa NNW może być dużą pomocą dla rodziny w trudnej, życiowej sytuacji, jaką jest śmierć bliskiej osoby.

fashion-985556_640

Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane

28-06-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym: