REKLAMA
ZS2 CEE Zamek Lesko ZSL
REKLAMA

Zimowy las kusi – leśnicy zapraszają (ZDJĘCIA)

BIESZCZADY / PODKARPACIE. Doniesienia o zamkniętych szlakach w górach zniechęcają do wyjazdu na Podkarpacie. Tymczasem wciąż jest tu wiele możliwości aktywnego wypoczynku. Swoją ofertę kierują do turystów bieszczadzkie nadleśnictwa. Szczególnie atrakcyjne wydaje się w tym czasie Muczne w Nadleśnictwie Stuposiany, gdzie przez cały dzień czynna jest pokazowa zagroda żubrów, a zwierzęta w zimowych szatach prezentują się okazale.

Po drodze można zajrzeć do plenerowej ekspozycji wypału węgla drzewnego. Odwiedzający Centrum Promocji Leśnictwa w Mucznem przez całe ferie od poniedziałku do piątku mogą liczyć na takie atrakcje jak: tropienie zwierząt z leśnikiem, warsztaty malarskie, szkolenie z podstaw ratownictwa w górach, a nawet można się sprawdzić jako pomocnik leśniczego. Z kolei na spacery z leśnikiem możemy się wybrać w Nadleśnictwie Cisna, Rymanów czy Stuposiany. Na pewno będzie możliwość zapalenia ogniska, a leśne dukty po uzgodnieniu z gospodarzem terenu bez wątpienia nadają się również na kulig.

W Nadleśnictwie Baligród dla uczestników ferii zimowych z okolicznych ośrodków wypoczynkowych przygotowana jest diaporama autorstwa wybitnego fotografika Grzegorza Leśniewskiego, która pokazuje fascynujący świat bieszczadzkiej przyrody. Leśnicy biorą udział w spotkaniach w przedszkolach i na zimowiskach.

Gdy wysokie góry są „zamknięte” dla turystyki, zapraszamy w doliny, bo nawet w samym Krośnie można spotkać się z lasem – mówi Tomasz Kałamarz, specjalista ds. edukacji przyrodniczej w RDLP w Krośnie. – Zimowy las to wyjątkowa sceneria, a spacer z leśnikiem daje szansę zobaczenia tropów jelenia, wilka, a w górach nawet niedźwiedzia. Taki las kusi swoim urokiem i spotkanie z nim może być najpiękniejszym wspomnieniem ferii.

W lasach Podkarpacia istnieje też sporo narciarskich tras biegowych, na których można trenować albo wziąć udział w zawodach. Sztandarowe imprezy to bieg „Tropem Wilka” (27 stycznia) organizowany przez Nadleśnictwo Cisna i bieg „Tropem Żubra” (9 lutego) w Mucznem w Nadleśnictwie Stuposiany. Na leśnych trasach w Ustianowej na stokach Żukowa (Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne) odbywa się Bieszczadzki Bieg Lotników, który jest jednym z etapów Mistrzostw Polski Amatorów. Z kolei na niedawno otwartych trasach w Czarnorzekach zlokalizowanych w Nadleśnictwie Kołaczyce odbywa się coroczny bieg memoriałowy Marka Marcisza Juniora a w Puławach Górnych (teren Nadleśnictwa Rymanów) coroczne zawody z cyklu „Kiczera biega”.

Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

źródło: materiały nadesłane

18-01-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Inline
Inline