REKLAMA

BLS – co jest, czy się opłaca?

BLS to skrót oznaczający Bezpośrednią Likwidację Szkód – usługę oferowaną przez niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe w Polsce. Na czym ona polega? Ile kosztuje? Czy warto z niej skorzystać? Na te oraz inne pytania związane z Bezpośrednią Likwidacją Szkód odpowiadamy w poniższym artykule.

Czym jest Bezpośrednia Likwidacja Szkód

Przepisy otwierające towarzystwom ubezpieczeniowym drogę do oferowania mechanizmu Bezpośredniej Likwidacji Szkód weszły w życie w Polsce z dniem 1 kwietnia 2015 r. Dzięki nim firmy działające na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych mogą zaproponować klientowi wzięcie na siebie procedur związanych z uzyskiwaniem odszkodowania za szkody wyrządzone mu w ruchu drogowym przez innych kierowców.

Mówiąc prościej, Bezpośrednia Likwidacja Szkód polega na tym, że nie Ty, lecz Twoje towarzystwo ubezpieczeniowe zajmuje się uzyskaniem należnego Ci odszkodowania. Jeżeli wykupisz OC bez BLS, w razie szkody z winy innego kierowcy Ty osobiście będziesz się starać o rekompensatę finansową od towarzystwa sprawcy. Nie da się ukryć, że związane z tym procedury nie należą do komfortowych, dlatego jeśli nie chcesz się nimi przejmować, wybierz OC z BLS.

Obowiązujące przepisy umożliwiają przejęcie od poszkodowanego kierowcy przez jego towarzystwo ubezpieczeniowe wszystkich procedur związanych z uzyskaniem odszkodowania. Kierowca nie musi więc kontaktować się z obcym towarzystwem, aby wywalczyć należną mu rekompensatę finansową – w ramach BLS wszystkimi formalnościami zajmuje się firma, w której wykupiło się OC. Nie da się ukryć, że takie rozwiązanie ma wiele zalet.

lesko24.pll

Co daje BLS

Jedną z korzyści dla klientów, którzy decydują się na OC z BLS, jest oszczędność czasu i nerwów. Zamiast marnować kolejne godziny na pertraktacje, rozmowy i odwołania, wystarczy wszystko powierzyć swojemu towarzystwu i nie martwić się o nic, czekając na odszkodowanie w odpowiedniej wysokości. Kolejna zaleta to wyższa skuteczność firmy ubezpieczeniowej, która po prostu wie, jak uzyskać należną Ci rekompensatę za szkody i z pewnością jej działania są efektywniejsze niż indywidualnej osoba niedoświadczonej na tym polu.

Czy Bezpośrednia Likwidacja Szkód obejmuje wszelkiego rodzaju zdarzenia? Wszystkich nie, ale zdecydowaną większość tak, wyłączywszy szkody wycenione na ponad 30 000 zł. Można jednak pocieszyć się faktem, że aż 98% zdarzeń odnotowanych na polskich drogach kończy się szkodami wycenianymi na kwotę niższą niż wspomniany limit w wysokości 30 000 zł. Co jednak istotne, BLS gwarantuje kilka dodatkowych usług w razie szkody. O czym mowa?

Dodatkowe atuty BLS

Jeżeli wykupiło się OC z BLS, po wystąpieniu szkody z winy innego kierowcy można spodziewać się nie tylko uzyskania odpowiedniego odszkodowania lub naprawy auta, ale również takich usług jak holowanie, parkowanie w strzeżonym miejscu, wykonanie badań technicznych czy zorganizowanie pojazdu zastępczego. Wszystkim zajmuje się oczywiście towarzystwo ubezpieczeniowe, a kierowca może być spokojny o korzystne z jego punktu widzenia załatwienie wszelkich formalności.

Widać więc, że BLS daje wiele korzyści, co oczywiście nie pozostaje bez wpływu na wysokość składki. Kalkulator OC pokazuje bowiem, że oferty obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, które obejmują Bezpośrednią Likwidację Szkód, są po prostu droższe niż standardowe polisy bez tego mechanizmu. Jeśli jednak chce się mieć gwarancję uzyskania odszkodowania bez zbędnych komplikacji, zdecydowanie warto ponieść ten koszt. W przypadku poszukiwania „zwykłego” OC warto natomiast otworzyć internetowy kalkulator ubezpieczeniowy dostępny pod adresem https://najtaniejuagenta.pl/ranking-oc i po prostu znaleźć dla siebie najtańszą ofertę.

Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane

28-03-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym: