Zima w górach, a szczególnie w Tatrach, jest piękna i daje masę radości zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Przy nieodpowiednim przygotowaniu zamiast frajdy może jednak przynieść poważne zmartwienia. Żeby ich uniknąć, przeczytaj artykuł i dowiedz się, o czym pamiętać, wyjeżdżając zimą w Tatry autem.
Stan techniczny i wyposażenie samochodu
Wycieczka w góry samochodem w złym stanie technicznym i bez odpowiedniego wyposażenia to proszenie się o kłopoty. O ile w mieście można stosunkowo łatwo sobie poradzić w razie problemów, o tyle w górach jest to znacznie trudniejsze, dlatego trzeba się bardzo starannie przygotować. Zacznij od sprawdzenia opon, upewniając się, że jeździsz na zimówkach z odpowiednio głębokim bieżnikiem, dzięki czemu minimalizujesz ryzyko wpadnięcia w poślizg, co w górach może być wyjątkowo niebezpieczne. Skontroluj też akumulator, który powinien bez problemu pozwolić na uruchomienie auta nawet przy siarczystych mrozach. O tak oczywistych sprawach jak wycieraczki czy płyn do spryskiwaczy nie ma nawet co wspominać.
Kolejna sprawa to wyposażenie auta. Wiadomo, że trzeba mieć przy sobie gaśnicę i trójkąt ostrzegawczy, ale z myślą o wyjeździe w Tatry (i w ogóle w góry) warto zapakować też szufelkę lub łopatę, która może się przydać w razie zakopania się w zaspie. Jeśli jednak nawet za pomocą szufelki albo łopaty nie uda się wydostać auta ze śniegu, można się ratować poprzez holowanie. W tym celu niezbędna jest linka holownicza, dlatego również ją powinno się mieć na wyposażeniu.
Prognozy pogody
Przed wyjazdem w góry koniecznie dowiedz się, jaka pogoda czeka Cię na miejscu. Jeżeli przewidywane są wysoce ujemne temperatury, intensywne opady śniegu czy silne wiatry, prawdopodobnie drogi będą oblodzone i bardzo śliskie. To z kolei oznacza, że w razie wyjazdu w wyższe partie gór niezbędne może się okazać założenie łańcuchów na opony. Niekiedy wprost informują o tym znaki drogowe, jednak nie w każdym oblodzonym miejscu są one postawione.
Wybór trasy
Przed daleką podróżą większość kierowców wpisuje docelowy adres w nawigację GPS i jedzie zgodnie ze wskazaną przez nią trasą. W górach takie podejście może się jednak okazać błędne, szczególnie jeśli warunki pogodowe są niesprzyjające. Gdy przez dłuższy czas pada śnieg, a nawigacja poprawi Cię podrzędnymi, rzadko uczęszczanymi drogami, istnieje ryzyko, że będą one nieprzejezdne, a Ty znajdziesz się w potrzasku. W przypadku złych warunków atmosferycznych należy korzystać wyłącznie z głównych dróg, które są odśnieżane w pierwszej kolejności. Jednocześnie powinno się raczej zrezygnować z wyruszania w wyższe partie gór, gdzie istnieje duże prawdopodobieństwo oblodzenia i śliskiej nawierzchni.
Ubezpieczenia
Obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne według porównywarki kalkulator-oc-ac.auto.pl i według obowiązującego prawa to wyłącznie OC, jednak przed wyjazdem w góry powinno się pomyśleć również o innych polisach. Ubezpieczeniem stworzonym specjalnie z myślą o podróżnych jest assistance, które zdecydowanie warto mieć przy sobie podczas dalekiej podroży w góry – szczególnie że można je wykupić wyłącznie na czas pobytu, np. na 7 albo 14 dni. Assistance jest godne uwagi ze względu na fakt, że zapewnia wszechstronną pomoc w razie potrzeby, czyli np. gdy auto odmówi posłuszeństwa lub się zakopie na tyle głęboko, że konieczne będzie holowanie.
W trakcie wyjazdu w góry warto mieć także autocasco, jednak jest to polisa całoroczna, której nie można wykupić tylko na kilka dni. Dzięki niej otrzymasz odszkodowanie za szkody powstałe w Twoim aucie bez względu na ich przyczynę i sprawcę. Więcej informacji na temat ubezpieczeń komunikacyjnych znajdziesz na stronie kalkulator-oc-ac.auto.pl.
Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane