LESKO / PODKARPACIE. Przekształcenie Oddziału Chirurgii Ogólnej w Oddział Chirurgii Planowej, przekształcenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Izbę Przyjęć, likwidację Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii, likwidację Oddziału Ginekologiczno-Położniczego, likwidację poradni wysoko nierentownych. To założenia do programu naprawczego Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Lesku w związku z trudną sytuacją finansową jednostki. Rada przyjęła stosowne stanowisko.
W głosowaniu nad przyjęciem stanowiska 8 radnych było „za”. 6 „przeciw”. 1 osoba „wstrzymała się” od głosu.
Znaczny wpływ na krytyczna sytuację finansową SP ZOZ w Lesku zdaniem zarządzających powiatową placówką ochrony zdrowia są:
- niedoszacowanie procedur medycznych i brak aktualizacji ich wyceny, co zwłaszcza w warunkach obecnej inflacji odbija się bardzo niekorzystnie na kondycji finansowej szpitala,
- znaczące podwyżki dla pracowników regulowane aktami zewnętrznymi bez zapewnienia 100% środków na ich finansowanie,
- wzrost cen towarów i usług,
- brak wsparcia z budżetu centralnego dla bieżącej działalności szpitala w Lesku.
„Mieszkańcy naszego powiatu oczekują, że pomoc medyczna w powiatowej placówce ochrony zdrowia będzie świadczona najwyższym poziomie, w dobrych warunkach, z użyciem nowoczesnego sprzętu medycznego i przez personel o wysokich kwalifikacjach zawodowych, a będzie to możliwe tylko wtedy, gdy ochrona zdrowia będzie właściwie finansowana” – czytamy w uzasadnieniu.
Grafika poglądowa: SP ZOZ Lesko, pixabay. com (2)
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Szpital w Lesku ma nóż na gardle. Pracownicy napisali apel o pomoc