REKLAMA

Wysoka temperatura w miejscu pracy? Ministerstwo opracowuje nowe regulacje!

POLSKA. Minister Pracy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zleciła prace przygotowawcze, których celem jest uregulowanie pracy w wysokich temperaturach. Wczoraj 31 lipca odbyło się kolejne spotkanie poświęcone temu zagadnieniu. Udział wzięli przedstawiciele MRPiPS, Państwowej Inspekcji Pracy, Centralnego Instytutu Ochrony Pracy oraz Instytutu Medycyny Pracy im. prof. J. Nofera.

453537944_816080077371265_6980881176644792888_n

 

Przegrzanie organizmu może mieć bardzo poważne konsekwencje zdrowotne, również prowadzące do śmierci. Obecnie w przepisach BHP nie ma określonej maksymalnej temperatury, w której może być wykonywana praca. Ustalona za to jest jej minimalna wysokość, zależna od wykonywanej pracy. W ocenie Ministerstwa Pracy obecne przepisy nie chronią pracowników w wystarczającym stopniu.

Palący problem

Prowadzone w Ministerstwie Rodziny, pracy i Polityki Społecznej analizy i badania mają na celu wypracowanie rozwiązań, które będą lepiej dbały o interesy pracowników. Zmiany klimatyczne powodują, że upalnych dni jest co roku coraz więcej, więc ochrona przed wysoką temperaturą w miejscu pracy jest koniecznością. Celem prac prowadzonych przez MRPiPS jest zaproponowanie przepisów, które będą obowiązywały już w przyszłym sezonie letnim.

Docierają do nas informację o kolejnej fali upałów, która dotrze do Polski. Temperatura może sięgnąć 40 stopni. Zmiany klimatyczne, które są faktem, mają wpływ na całe nasze życie. Do MRPiPS coraz częściej zgłaszają się zarówno pracownicy, jak i pracodawcy, którzy zastanawiają się jak mogą zgodnie z prawem reagować na wysokie temperatury w pracy. Dlatego jako ministra odpowiedzialna za pracę zwróciłam się do Centralnego Instytutu Ochrony Pracy, do Państwowej Inspekcji Pracy i do Instytutu Medycyny Pracy, abyśmy wspólnymi siłami zastanowili się, co możemy zrobić, żeby jak najlepiej chronić pracowników przed upałami. Co możemy zrobić dziś i co możemy zrobić na przyszłość – powiedziała Ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Korzystna współpraca

Dzięki uwzględnieniu w pracach czterech podmiotów mających różne kompetencje wypracowane przepisy będą skutecznie chronić pracownice i pracowników przez kolejne lata. Państwowa Inspekcja Pracy skupia się na praktyce prawa pracy, Centralny Instytut Ochrony Pracy oraz Instytut Medycyny Pracy są jednostkami badawczymi, a Ministerstwo Pracy skupia ekspertów prawa pracy, którzy przygotują najlepsze rozwiązania prawne. 

Państwowa Inspekcja Pracy jest tym organem władzy państwowej, który najczęściej ma bezpośredni kontakt z pracownikami, którzy czują się niewystarczająco chronieni przed upałami. Często zgłaszają też wątpliwości, nie wiedząc jakie prawa im przysługują i w jakich przypadkach mogą odmówić wykonywania pracy. Główny Inspektor Pracy, Marcin Stanecki, również dostrzega potrzebę zmiany przepisów i zwiększenia ochrony pracownic i pracowników.

Jest to bardzo ważna inicjatywa, bo od wielu lat mówi się o tym, że regulacji wysokich temperatur w miejscu pracy brakuje w polskim prawodawstwie.  Dzięki nowym regulacjom inspektor pracy będzie miał realne narzędzia, żeby przeciwdziałać zagrożeniu dla zdrowia pracownika, które może wynikać z wysokiej temperatury. Celem nas wszystkich jest to, żeby pracownik nie poniósł w pracy uszczerbku na zdrowiuprzekazał minister Marcin Stanecki.

Przepisy chroniące pracowników i pracownice przed działaniem wysokich temperatur są obecnie rozproszone w różnych aktach prawnych i zaznajomienie się z nimi może być utrudnione. Dlatego ministerstwo wychodzi naprzeciw potrzebom pracodawców i pracowników i daje im narzędzie, z którego mogą wygodnie skorzystać. Tym narzędziem jest pakiet informacyjny pod nazwą „Dobry Klimat w Pracy”.

453012100_816079927371280_4738377814777354531_n

Prowadzone badania

Instytutu Medycyny Pracy im. Prof. J. Nofera w Łodzi prowadzi badania nad zdrowiem pracowników. To jedyna taka jednostka w Polsce. Prof. Jolanta Walusiak-Skorupa, dyrektor Instytutu, opowiedziała na konferencji o wpływie upałów na zdrowie pracownic i pracowników.

To zdrowiem i bezpieczeństwem pracowników powinniśmy się zajmować w miejscu pracy. Wysokie temperatury niewątpliwie mają negatywny wpływ na zdrowie pracownika. Główną przyczyną jest odwodnienie. Mamy problemy z koncentracją, spowalnia się czas reakcji. Najgroźniejsze jest to dla osób starszych, osób z chorobami krążenia i chorobami nerek. Mam nadzieję, że stworzone przez nas rekomendację zwiększą troskę o zdrowie pracownikapowiedziała profesor Jolanta Walusiak-Skorupa.

453404154_816079960704610_7198389334401446427_n

W Centralnym Instytucie Ochrony Pracy prowadzone są badania mające na celu ustalenie właściwych norm temperatury w pracy. CIOP jest państwowym instytutem badawczym, zajmującym się kompleksowo problematyką kształtowania warunków pracy. Misją instytutu są działania na rzecz poprawy warunków pracy. W Instytucie można skorzystać z takich usług, jak ocena mikroklimatu w miejscu pracy, ocena odzieży termoochronnej, badanie obciążenia cieplnego pracowników, szkolenia z zakresu BHP.

Instytut opracował prototyp odzieży ochronnej z funkcją aktywnego chłodzenia, wykorzystujący zjawisko termoelektryczne. To rozwiązanie ma formę bardzo lekkich (poniżej 1 kg), dopasowanych do ciała elastycznych szelek, wykonanych z materiałów o bardzo dobrych właściwościach biofizycznych. Funkcję chłodzącą pełni 6 zintegrowanych z nimi elastycznych modułów termoelektrycznych.

Innowacyjne rozwiązanie powstało w ramach realizowanego przez CIOP-PIB w latach 2020-2022 V etapu programu wieloletniego „Poprawa bezpieczeństwa i warunków pracy”, finansowanego w zakresie badań naukowych i prac rozwojowych ze środków NCBR we współpracy z Katedrą Mikroelektroniki i Technik Informatycznych Politechniki Łódzkiej oraz PW Krystian sp. z o.o.

Odzież ochronna do pracy w upale jest przykładem super innowacyjnych rozwiązań ochrony osobistej. Przeznaczone są do wsparcia pracowników pracujących w wysokich temperaturach. To rozwiązanie jest łatwe w użytkowaniu, w dopasowaniu do dowolnej sylwetki, ale przede wszystkim bardzo skuteczne. Rozwiązanie absolutnie topowe, obecnie w fazie przygotowania do produkcji – powiedział dyrektor CIOP Wiktor M. Zawieska.

źródło: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

zdj. MPiPS fb


01-08-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym: