REKLAMA

GOPR podsumowuje lipiec w Bieszczadach. Duży problem z osami (ZDJĘCIA)

BIESZCZADY / PODKARPACIE. GOPR Bieszczady podsumowuje drugi tydzień lipca oraz początek sierpnia. Jak informują ratownicy, to był pracowity czas. Było sporo urazów oraz omdleń na skutek wędrówek w upalne dni.

Druga połowa lipca i początek sierpnia należał raczej do pracowitych. W większości przypadków udzielaliśmy pomocy osobom, które doznały urazów kończyn dolnych podczas pieszych wycieczek górskich oraz osobom z omdleniami, które w większości były następstwem wędrówek w upalne dni.

– Co ciekawe w czasie tegorocznych wakacji mamy wyjątkowo dużo zgłoszeń dotyczących osób użądlonych przez osy lub inne owady. Zgłoszenia dotyczyły przede wszystkim osób, u których doszło do użądleń w obrębie jamy ustnej. W większości z tych przypadków osoby wymagały pomocy medycznej, a także dalszej opieki szpitalnej – relacjonują ratownicy GOPR.

Jak uniknąć takich niebezpiecznych zdarzeń?
– przede wszystkim zanim weźmiemy łyk soku lub innego napoju należy sprawdzić, czy do puszki lub butelki nie wleciał „nieproszony gość”.
– by zminimalizować ryzyko, najlepiej na czas pozostawienia pojemnika z napojem, zakręcić je lub przynajmniej czymś przykryć.
– jedząc słodkości także zwracajmy uwagę czy nie połkniemy owada.
– jeśli jesteśmy uczuleni i posiadamy przepisaną przez lekarza adrenalinę należy ją obowiązkowo zabrać ze sobą w góry i poinformować współtowarzyszy wędrówki o miejscu jej przechowania. Sposób aplikacji jest prosty i dokładnie opisany na opakowaniu, z dodatkowymi rysunkami.

Co zrobić w przypadku użądlenia?
– jeśli użądlenie dotyczy osób, które mają wiedzę, że są uczulone lub w przeszłości przebyły poważne incydenty uczuleniowe i posiadają adrenalinę – niezwłocznie ją zaaplikować i wezwać pomoc.
– w pozostałych przypadkach (osoby, które nie wiedzą czy są uczulone) – jak tylko pojawią się trudności z oddychaniem lub inne groźne reakcje uczuleniowe, np. duży obrzęk (opuchlizna) lub zaburzenia świadomości należy także wezwać pomoc medyczną.

– Do czasu przybycia ratowników należy stale obserwować taką osobę szczególnie pod kątem trudności z oddychaniem. W razie utraty przytomności zadbać o drożność dróg oddechowych, sprawdzać oddech i ułożyć w pozycji bezpiecznej (leżącej na boku). W przypadku zaniku oznak życia (prawidłowego oddechu) natychmiast rozpocząć resuscytację – 30 uciśnięć klatki piersiowej i 2 oddechy ratownicze, następnie nieprzerwanie kontynuować tę sekwencję (30/2) do przybycia ratowników lub powrotu oznak życia – instruują ratownicy GOPR.

 

foto: Ewakuacja turystki z urazem stawu skokowego
źródło: GOPR Bieszczady

 


08-08-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym: