SANOK / PODKARPACIE. 53 letnia ordynator oddziału neurologii sanockiego szpitala Agacie Ś., która dopuściła się przyjmowania łapówek grozi od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Zatrzymana 13 czerwca lekarka podejrzana jest o popełnienie 38 przestępstw z art. 228 § 1 k.k., polegających na przyjmowaniu korzyści majątkowych w postaci pieniędzy w różnych kwotach od pacjentów w związku z udzielaniem świadczeń medycznych w publicznej placówce zdrowia.
Śledztwo prowadzi Podkarpacki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie i obejmuje okres od marca do czerwca 2015 roku.
Przesłuchana w charakterze podejrzanego Agata Ś. przyznała się do popełnienia zarzucanych jej czynów, a następnie złożyła wyjaśnienia potwierdzające materiał dowodowy zgromadzony w toku śledztwa.
W wyniku prowadzonych działań prokuratura postawiła również zarzuty 22 osobom, pacjentom Agaty Ś., za wręczanie korzyści majątkowych osobie pełniącej funkcję publiczne. 9 osób przyznało się do winy. Prokuratura nie podaje jakie kwoty wchodziły w grę.
Wobec lekarki, po wykonaniu z jej udziałem czynności procesowych przez prokuratora, zastosowano kumulatywnie środki zapobiegawcze: dozór Policji, zakaz opuszczania kraju połączony z zatrzymaniem paszportu, poręczenie majątkowego w kwocie 50 tys. zł oraz zawieszenie w czynnościach służbowych w postaci udzielania świadczeń medycznych.
- Foto: KWP Rzeszów
red.
Sprawa swój początek miała w 2014 roku. Do policjantów z Wydziału do walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie dotarły informacje, że lekarka, w zamian za wykonywane świadczenia lekarskie, w publicznym ośrodku zdrowia w Sanoku, przyjmowała łapówki. Funkcjonariusze zaczęli przyglądać się jej pracy.
Zgromadzony materiał dowodowy dał podstawy do rozpoczęcia realizacji sprawy. W poniedziałek funkcjonariusze pionów kryminalnych Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie i Komendy Powiatowej Policji w Sanoku równocześnie weszli do 27 miejsc związanych z tym przestępstwem. Po przeprowadzonych przeszukaniach, 22 osoby, podejrzewane o wręczenie korzyści majątkowej, zostały przewiezione do Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie. Wszyscy usłyszeli zarzuty wręczenia łapówki. Spośród podejrzanych pacjentów do popełnienia zarzucanych im czynów przyznało się 9 osób.
Sprawa ma charakter rozwojowy. Zachowanie przestępcze może dotyczyć nawet kilkuset osób.
Policja i prokuratura apelują do osób, które wręczyły łapówkę, o zgłoszenie się do Wydziału do walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Przypominamy, że w przypadku poinformowania organów ścigania o wręczeniu łapówki sprawca uniknie odpowiedzialności karnej.
KWP