REKLAMA

PWSZ: „Zdrowie bywa ulotne niczym balonik”. Zakład Pielęgniarstwa zrealizował program profilaktyczny pod hasłem „Świadome rodzicielstwo wolne od uzależnień” (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. Zakład Pielęgniastwa PWSZ im. J. Grodka w Sanoku zrealizował VI edycję szkolnego programu profilaktycznego ” Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu!”.

W Zakładzie Pielęgniarstwa Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. J. Grodka w Sanoku zakończyła się kolejna już VI edycja szkolnego programu edukacyjnego „Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu!” w tym roku zorganizowana pod hasłem „Świadome rodzicielstwo wolne od uzależnień”. W realizacji programu wzięło udział ponad 250 uczniów sanockich szkół ponadgimnazjalnych wraz z nauczycielami. Program był realizowany w oparciu o ogólnopolską kampanię społeczną w ramach Profilaktycznego programu w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych, której głównym inicjatorem jest Główny Inspektorat Sanitarny. Celem kampanii jest zwiększenie wiedzy na temat skutków zdrowotnych używania substancji psychoaktywnych, a także ograniczenie ich stosowania. Główną grupą docelową programu są kobiety w wieku prokreacyjnym, ciężarne oraz ich rodziny i bliscy.

W czasie realizacji programu zwrócono uwagę na to, iż rodzicielstwo to podejmowanie decyzji w sprawach prokreacji przez obojga rodziców w sposób świadomy i odpowiedzialny. Planowanie rodziny powinno uwzględniać strukturę i liczebność jej członków uwarunkowanych względami zdrowotnymi, społecznymi i kulturowymi. Rodzicielstwo świadome i odpowiedzialne oznacza, że do podstawowego zadania małżeństwa/partnerstwa, jakim jest wydanie na świat potomstwa, angażuje się odpowiedzialność obojga partnerów za życie, zdrowie i los ich dzieci w przyszłości.

Poruszana problematyka jest odpowiedzią na aktualne problemy i potrzeby zdrowotne społeczeństwa. Według badań GIS z 2012 roku 2,2% polskich kobiet w ciąży przyjmuje środki uspokajające lub nasenne, 7% pali papierosy, a aż 10,1% spożywa alkohol, a dodatkowo 22,5% ciężarnych jest codziennie narażonych na wdychanie dymu tytoniowego w domu. O ile 90,2% kobiet, jako wysoki czynnik ryzyka dla rozwijającego się płodu, uznaje aktywne palenie tytoniu, świadomość na temat szkodliwości picia alkoholu jest dużo niższa.

Nadal wiele Polek uważa, że picie niewielkich ilości alkoholu w trakcie ciąży nie jest szkodliwe dla płodu (2,5%), a niektóre z nich są zdania, że picie dużych ilości alkoholu nie jest w ogóle ryzykowne. W konsekwencji w 2012 roku u 0,5% badanych dzieci z wadami wrodzonymi stwierdzano cechy alkoholowego zespołu płodowego (FAS) w postaci m.in. niedorozwoju płytek paznokciowych, krótkich szpar powiekowych, braku rynienki nosowo-wargowej, zeza, cienkiej górnej wargi i krótkiej szyi.
Poradnictwo prowadzone przez nauczycieli i studentów kierunku pielęgniarstwo jest nie tylko sposobem zdobycia dodatkowych wiadomości i umiejętności, ale również okazją do innego spojrzenia na tak ważne tematy jak zdrowie w okresie prokreacyjnym. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za skorzystanie z naszej dodatkowej oferty edukacyjnej i zapraszamy na udział w kolejnych edycjach z zakresu oświaty zdrowotnej.

26-04-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym: