REKLAMA

AFERA PODKARPACKA: Były szef Rafinerii Jasło i dwie inne osoby w rekach CBA. Areszt tymczasowy dla byłego prezesa, poręczenie majątkowe i zakaz opuszczania kraju dla pozostałych podejrzanych (FILM)

|

AFERA PODKARPACKA: Były szef Rafinerii Jasło i dwie inne osoby w rekach CBA. Areszt tymczasowy dla byłego prezesa, poręczenie majątkowe i zakaz opuszczania kraju dla pozostałych podejrzanych (FILM)

REGION / PODKARPACIE. Agenci z rzeszowskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali trzy osoby w związku z tzw. aferą podkarpacką. Wśród nich jest były szef Rafinerii Jasło Józef F. oraz dwóch jego współpracowników. W zamian za łapówki od jednego z biznesmenów z branży paliwowej mężczyźni ułatwiali mu preferencyjny zakup paliw.

Zatrzymani przez CBA mężczyźni usłyszeli w Śląskim Wydziale Zamiejscowym Departamentu ds. Przestępczości Prokuratury Krajowej w Katowicach zarzuty korupcyjne – przyjmowania łapówek.

Korzyści majątkowe trafiały do b. kierownictwa Rafinerii Jasło w zamian za preferencyjne traktowanie jednej ze spółek branży paliwowej w okresie marzec 2000 roku listopad 2006 roku.

Ustalenia śledczych wskazują, że były Prezes – Dyrektor Generalny Rafinerii Jasło S.A., przyjął korzyści majątkowe o łącznej wartości nie mniejszej niż 260 tys. zł od biznesmena z branży paliwowej – podejrzanego w tzw. aferze podkarpackiej. Usłyszał on także zarzut powoływania się na wpływy w Grupie LOTOS S.A. i podjęcia się pośrednictwa w załatwieniu dla jednej ze spółek paliwowych korzystnych warunków handlowych z tym podmiotem, za co przyjął co najmniej 10 tysięcy złotych.

Były Wiceprezes – Dyrektor ds. Handlu i Marketingu Rafinerii Jasło jest podejrzany o przyjęcie co najmniej 40 tys. zł łapówki od tego samego biznesmena. Natomiast były kierownik działu w rafinerii jest podejrzany o przyjęcie korzyści majątkowej o łącznej wartości nie mniejszej niż 37,5 tys. zł.

Decyzją katowickiego sądu były prezes rafinerii trafił na trzy miesiące do aresztu tymczasowego. Wobec pozostałych dwóch podejrzanych zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze: poręczenia majątkowe w kwocie 40 tysięcy złotych i 50 tys. zł zakaz opuszczania kraju także zawieszenia w czynnościach służbowych b. wiceprezesa rafinerii a obecnie Prezesa Zarządu spółki Lotos Infrastruktura Jasło.

To kolejne zatrzymania w ramach śledztwa dotyczącego m.in. przekroczenia uprawnień , przyjmowania korzyści majątkowych przez Posła na Sejm RP, powoływania się na wpływy w instytucjach państwowych. Sprawa jest nadal rozwojowa.

Ostatnio, w lipcu br., agenci rzeszowskiej Delegatury CBA zatrzymali pod zarzutem korupcji Bogusława P. – byłego szefa biura poselskiego Jana B. Wcześniej funkcjonariusze CBA zatrzymali Zbigniewa N. – doradcę ministrów sprawiedliwości, Prokuratora Okręgowego w Rzeszowie w stanie spoczynku, Annę H. – byłą Prokurator Apelacyjną w Rzeszowie oraz inne osoby związane ze sprawą.

źródło:Piotr Kaczorek, CBA
foto: Archiwum CBA/media

02-10-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym: