REKLAMA

„Akcja Wisła – Krwawa wojna z OUN-UPA” . Rozdajemy książki

LESKO / PODKARPACIE. „Akcja Wisła – Krwawa wojna z OUN-UPA” Marka A. Koprowskiego to książka przybliżająca okres krwawych walk z OUN-UPA .Operacja „Wisła” stanowiła ostatni akt dramatu zmagań, które ukraińscy nacjonaliści rozpoczęli w 1943 r., dokonując ludobójstwa Polaków na Wołyniu. Dążyli oni do opanowania części ziem Polski.

14599867_1408178259196674_1618306349_o

OUN-UPA w walce z państwem polskim odniosły szereg sukcesów. Uciekając się do różnych metod, udało się im ograniczyć przesiedlenia ludności ukraińskiej na Ukrainę. Pozostali nadal jednak wspierali działania UPA, która czuła się bezkarna. Dla wszystkich stało się oczywiste, że bez całkowitego przesiedlenia Ukraińców i pozbawienia OUN-UPA zaplecza nie da się ustanowić trwałego pokoju w południowo-wschodniej Polsce. I właśnie ta operacja przeszła do historii jako powszechnie znana AkcjaWisła”.

Trzon książki stanowi zbiór analiz prof. dra hab. Władysława Filara, uznanego eksperta ds. stosunków polsko-ukraińskich i autora wielu publikacji z tego zakresu. Część druga zawiera relacje żołnierzy Wojska Polskiego, biorących udział w tamtych wydarzeniach. W części trzeciej czytelnik znajdzie sylwetki niektórych dowódców UPA i działaczy OUN, splamionych polską krwią i walczących o oderwanie od Polski tzw. Zakerzonia. Dla Ukraińców są to bohaterowie, dla Polaków ‒ niekoniecznie.

Książka zawiera też bogaty zestaw zdjęć archiwalnych, obrazujących działalność OUN-UPA, udostępnionych przez Muzeum Historyczne w Sanoku oraz pochodzących z prywatnych zbiorów prof. Władysława Filara.

14536573_1408178275863339_1317309552_o

Marek A. Koprowski – pisarz, dziennikarz, historyk zajmujący się tematyką wschodnią i losami Polaków na Wschodzie. Plonem jego wypraw i poszukiwań jest wiele książek, z czego kilkanaście ukazało się nakładem Wydawnictwa Replika. Za serię Wołyń. Epopeja polskich losów 1939–2013 otrzymał Nagrodę im. Oskara Haleckiego w kategorii „Najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku”. Jest też laureatem nagrody „Polcul – Jerzy Bonicki Fundation” za działalność na rzecz utrzymania kultury polskiej na Wschodzie. Marek Koprowski jest jednym z najciekawszych polskich popularyzatorów historii.

_______________________________________________________________________________

Dla czytelników mamy do rozdania 5 książek „Akcja Wisła – Krwawa wojna z OUN-UPA”  Marka A. Koprowskiego.

Co wystarczy zrobić ?

  • Wysłać maila zawierającego imię, nazwisko oraz numer telefonu na adres promocja@esanok.pl z dopiskiem w tytule –  „Akcja Wisła – Krwawa wojna z OUN-UPA”
  • Na maile czekamy do piątku, 7 paźdzernika do godz. 12.00. Książki otrzymają 8. 13. 18. 20. oraz 23. osoba, która prześle do nas maila.
  • Ze zwycięzcami skontaktujemy się telefonicznie w godz. 12.00 – 14.00.
  • Nie odebranie telefonu powoduje, że książkę otrzyma kolejna osoba.
  • Udział bierze wyłącznie jeden mail z danym nazwiskiem.

Udział jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody na publikację nazwiska zwycięzców na łamach portalu eSanok.pl.

Książki można nabyć w wydawnictwie Replika na stronie internetowej www.Replika.eu

05-10-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym: