REKLAMA

BIESZCZADY: Będą strzelać do dzików (ZDJĘCIA)

BIESZCZADY/PODKARPACIE Powiatowy Lekarz Weterynarii w Ustrzykach Dolnych wydał rozporządzenie o odstrzale sanitarnym dzików na terenie powiatu bieszczadzkiego.

Odstrzał ma ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń. Ognisko tej choroby zlokalizowano około 5 kilometrów od granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Ukrainą.

Rozporządzenie nakazuje odstrzał sanitarny 220 dzików na terenie powiatu bieszczadzkiego do 30 listopada br. – czytamy w rozporządzeniu Ryszarda Łosia, Powiatowego Lekarza Weterynarii w Ustrzykach Dolnych.

Z pytaniami o to czy odstrzał rozwiązuje problem w powiecie bieszczadzkim i chroni powiaty ościenne przed wirusem zwróciliśmy się do Janusza Ciołka z Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Krośnie. Niestety, pomimo kilku prób uzyskania odpowiedzi na te i inne pytania, Janusz Ciołek nie znalazł dla nas czasu. Do tematu wrócimy.

Afrykański pomór świń (ASF) to szybko szerząca się, zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie, dziki oraz ich krzyżówki (świniodziki). Choroba ta nie przenosi się na człowieka. Powoduje ona wysoką śmiertelność i masowe zachorowania zwierząt gatunków podatnych, które w szybkim czasie mogą osiągnąć rozmiary epidemii i spowodować poważne konsekwencje finansowe związane ze zwalczaniem choroby oraz restrykcjami w handlu i obrocie zwierząt oraz produktów pochodzenia zwierzęcego, wypłatą odszkodowań, kosztami jej zwalczania, a przede wszystkim wstrzymaniem obrotu i eksportu świń oraz produktów pochodzących od świń oraz dzików. Stosownie do treści art. 41 ust. 1 ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt choroba ta podlega obowiązkowi urzędowego zwalczania na terenie kraju.

MZ
Fot. Wojtek Zatwarnicki

16-10-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym: