REKLAMA

BIESZCZADY: Solina zyskała nowy oddział Ratownictwa Wodnego Rzeczpospolitej (ZDJĘCIA)

BIESZCZADY / PODKARPACIE. 27 sierpnia 2017 r. odbyło się Walne Zebranie Założycielskie Oddziału Ratownictwa Wodnego Rzeczpospolitej w Solinie z siedzibą w Polańczyku. W zebraniu uczestniczył Komitet Założycielski, składający się z 20 osób oraz zaproszeni goście: ratownicy, strażacy oraz sympatycy ratownictwa.

Inicjatorami otwarcia nowego oddziału RWR Solina są: Prezes Ratownictwa Wodnego Rzeczpospolitej – Michał Guzik, Prezes Bieszczadzkiego Centrum Ratownictwa Wodnego „LESTUR” – Bartłomiej Turopolski.

image008

Wójt Gminy Solina – Adam Piątkowski, ogłosił konkurs ofert na wyznaczenie i zabezpieczenie miejsc wykorzystywanych do kąpieli na obszarze Jeziora Solińskiego. W wyniku przeprowadzonego konkursu ofert realizacja zadania powierzona została Ratownictwu Wodnemu Rzeczpospolitej – Oddział w Warszawie. RWR Warszawa wyznaczył i zabezpieczył 4 miejsca wyznaczone do kąpieli:

– Biała Flota  w Solinie
– Cypel w Polańczyku
– Patelnia w Polańczyku
– Wołkowyja

Na podstawie porozumienia o współpracy, ratownicy RWR Warszawa połączyli swoje siły z nowo powstałym podmiotem ratowniczym – Bieszczadzkim Centrum Ratownictwa Wodnego „LESTUR”. Do Bieszczad zjechali ratownicy reprezentujący różne miasta w Polsce, a w tym: Warszawa, Lesko, Sanok, Krosno, Bielsko Biała, Bielsk Podlaski, Poznań i Olsztyn. Wszyscy zakwaterowani byli w Schronisku Młodzieżowym w Myczkowie. Na stanowiska ratownicze dojeżdżali samochodami, a na akwenie poruszali się jednostkami motorowodnymi typu: RiB i skuter. W ten sposób została zapewniona pełna gotowość ratownicza, nie tylko w miejscach wyznaczonych do kąpieli, ale również wzdłuż Białej Floty na Solinie i między stanowiskami ratowniczymi na linii: Solina-Polańczyk-Wołkowyja.

image003

Ratownicy pełnili dyżury w terminie: 1 lipiec – 31 sierpień 2017 r., w godz. 10.00 – 18.00. Niezależnie od stanu pogody zawsze byli widoczni na swoich stanowiskach. W podejmowanych działaniach ratowniczych pomagała policja i straż pożarna, która niejednokrotnie była wzywana do interwencji.

Tegoroczny reportaż i materiał filmowy z pokazu służb ratunkowych (RWR, LESTUR, POLICJA, STRAŻ POŻARNA) w Solinie, można obejrzeć na portalu internetowym esanok.pl.

Dzięki skutecznym akcjom i wnikliwej obserwacji statystka utonięć w miejscach zabezpieczonych wynosi zero ofiar.

Z planów na kolejne lata wynika, że powstanie więcej kąpielisk, na których ludzie będą mogli bezpiecznie pływać.

W perspektywie pozytywnie panujących relacji, na mocy porozumienia służb ratunkowych powstał nowy Oddział Ratownictwa Wodnego Rzeczpospolitej Solina, którego prezesem został – Bartłomiej Turopolski. Człowiek z niezwykłą pasją i mocno zaangażowany w działania ratownicze. Nadrzędnym celem Oddziału w Solinie jest poprawa bezpieczeństwa na Jeziorze Solińskim.

ZOBACZ TAKŻE:

SOLINA: Pokazy ratowników wodnych i maraton pływacki, czyli Wielki Piknik Białej Floty (FILM)

Prezes Zarządu Głównego RWR, Michał Guzik

01-09-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym: