Dziennikarze z Ukrainy zwiedzali Podkarpacie (FILM, ZDJĘCIA)
Przedstawiciele ukraińskich mediów z Użhorodu (Zakarpacie) wzięli udział w objeździe studyjnym po województwie podkarpackim. To efekt podpisania programu wspólnych działań na 2019 rok między Województwem Podkarpackim a Obwodem Zakarpackim, które mają służyć wymianie doświadczeń i zacieśnianiu współpracy. Celem objazdu było między innymi zaprezentowanie walorów gospodarczych, turystycznych i kulinarnych naszego regionu, a także wymiana poglądów i myśli dotycząca wspólnego sąsiedztwa oraz perspektyw współpracy.
Pierwszego dnia dziennikarze zwiedzili „Uzdrowisko Rymanów”, gdzie zapoznali się z ofertą sanatoryjną oraz możliwościami kuracji i wypoczynku w tej urokliwej miejscowości słynącej z dużego stężenia jodu w powietrzu. Usłyszeli między innymi o bogatej historii uzdrowiska, zwiedzili domy sanatoryjne i oddział rehabilitacji pulmunologicznej, a także zapoznali się z planami inwestycyjnymi w zakresie ochrony zdrowia. Kolejnym punktem na mapie objazdu było Muzeum Historyczne w Sanoku, które jest jednostką kultury współprowadzoną przez Samorząd Województwa Podkarpackiego. Tam dziennikarze mieli możliwość obejrzeć jedną z najpiękniejszych kolekcji sztuki cerkiewnej w Polsce. Z kolei zachwyt przemieszany z konsternacją nad problemem przemijania i śmierci wywołały u nich dzieła Zdzisława Beksińskiego, które zdobią ściany nowego skrzydła tej kulturalnej placówki.
Drugiego dnia pobytu na Podkarpaciu, ukraińscy goście zwiedzili Hotel Arłamów, jednocześnie zapoznali się z jego bogatą ofertą skierowaną do biznesu i rodzin z dziećmi. Położony w malowniczym Pogórzu Przemyskim hotel przyciąga turystów nie tylko wielością oferowanych atrakcji, ale jest także dobrą bazą wypadową do wędrówek po Bieszczadach, czy zwiedzania urokliwych zakątków tej części województwa.
Z Arłamowa dziennikarze trafili do Przemyśla, gdzie od przewodnika z Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, mogli usłyszeć wiele opowieści i anegdot z bogatej historii miasta. Jednym z ważniejszych miejsc jakie odwiedzili było Muzeum Dzwonów i Fajek, jedyne takie w Polsce, gdzie zgromadzono bogate zbiory pokazujące rzemieślniczą pracę, z której zasłynął Przemyśl. Oprócz tego dziennikarze zwiedzili także Archikatedrę grekokatolicką św. Jana Chrzciciela i samo „serce” miasta – przemyski rynek, który jest materialnym odzwierciedleniem jego bogatych dziejów.
Później był czas na spotkanie z marszałkiem Władysławem Ortylem i wicemarszałkiem Piotrem Pilchem, którzy tego dnia byli w Przemyślu, by wspólnie móc porozmawiać z dziennikarzami. Przedstawiciele samorządu województwa mówili o inwestycjach dokonujących się w regionie, wykorzystaniu środków unijnych oraz potrzebie zacieśniania współpracy regionalnej. W dyskusji podkreślano potrzebę kooperacji na wielu poziomach oraz ciągłej wymiany myśli i poglądów.
– Województwo podkarpackie z racji swojego geograficznego położenia jest miejscem atrakcyjnym dla obywateli Ukrainy zarówno pod względem biznesowym, jak i wypoczynkowym. Dlatego należy kłaść nacisk na promocję regionu, na budowanie pozytywnego wizerunku Podkarpacia wśród naszych wschodnich sąsiadów – uważa marszałek Władysław Ortyl, który widzi potrzebę tego typu objazdów studyjnych pozwalających pokazywać rzeczywiście zachodzące zmiany w regionie, jak też likwidować szkodliwe stereotypy negatywnie wpływające na polsko-ukraiński dialog.
Trzeciego dnia grupa ukraińskich dziennikarzy odwiedziła Rzeszów i podrzeszowską Jasionkę. Ostatni dzień wizyty miał charakter gospodarczy. Dziennikarze zwiedzili port lotniczy, gdzie zapoznali się z jego infrastrukturą, procedurami odpraw i potencjałem w postaci zaplecza technicznego. W trakcie zwiedzania lotniska dziennikarze odwiedzili działającą w jego obrębie firmę Linetech, która zajmuje się przeglądami i naprawami samolotów. O charakterze pracy zakładu, kształceniu specjalistów, wymaganiach i standardach mówił pracownik biura prasowego Jakub Linda. Ostatnim punktem programu była wizyta w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego G2A Arena.
Daniel Kozik
Monika Konopka
Michał Mielniczuk
Sebastian Kieszkowski
Biuro prasowe UMWP