REKLAMA

Dzikie zwierzęta ofiarami kierowców

BIESZCZADY/PODKARPACIE. Kolizja z dzikimi zwierzętami może się zdarzyć każdemu i w każdym miejscu. Choć bieszczadzkie drogi biegnące przez lasy takim zdarzeniom szczególnie sprzyjają. Warto, pamiętać o zachowaniu ostrożności i nie bagatelizować znaków ostrzegawczych przed dzikimi zwierzętami, które uprzedzają, gdzie występuje, bądź może występować niebezpieczeństwo. Przypominają o tym policjanci z Ustrzyk Dolnych.

– Kierowca w miejscach, gdzie drogi prowadzą przez lasy, szlaki wędrowne zwierząt, musi być zawsze przygotowany na ewentualne wtargnięcie dzikiego zwierzęcia, szczególnie nocą, kiedy wabione blaskiem świateł zwierzęta wychodzą z przydrożnych lasów. Powinno się przede wszystkim zachować odpowiednią prędkość, a w razie potrzeby użyć sygnału świetlnego lub dźwiękowego. Na szczególną uwagę zasługuje drogowy znak ostrzegawczy „Uwaga dzikie zwierzęta” (A-18b) – ostrzega kierowcę, że ryzyko wbiegnięcia dzikiej zwierzyny na drogę jest większe niż w innych miejscach – informuje Komenda Powiatowa Policji w Ustrzykach Dolnych.

x2

Znak A-18b, nie tylko ostrzega kierowcę o możliwości napotkania na drodze dzikich zwierząt, ale także nakłada na niego obowiązek jazdy z zachowaniem szczególnej ostrożności. Jesteśmy zobowiązani do zwolnienia i bacznego przyglądania się sytuacji na drodze. Kierowca w każdej chwili musi być gotowy do awaryjnego hamowania.

x4

Na drodze najważniejsze jest skupienie i rozwaga kierowcy. Prędkość dostosowujemy nie tylko do warunków atmosferycznych, ale przede wszystkim do warunków panujących na drodze.

– Zwierzęta również coraz częściej wychodzą na ulice. Pamiętajmy, aby wtedy zachować szczególną ostrożność, a w przypadku natknięcia na zwierzę powoli się wycofać i zaalarmować odpowiednie służby – dodaje KPP Ustrzyki Dolne.

x3

Co robić, jeśli dojdzie do zderzenia z dzikim zwierzęciem?

– zabezpieczyć miejsce zdarzenia, zjechać na pobocze i wystawić trójkąt ostrzegawczy,

– jeśli są osoby ranne, powinniśmy niezwłocznie udzielić im pomocy,

– każdorazowo, o miejscu i okolicznościach zdarzenia należy zawiadomić służby, korzystając z numerów alarmowych – nawet, jeśli szkody materialne są niewielkie i nie ma rannych; policjanci sporządzą dokumentację ze zdarzenia potrzebną ubezpieczycielowi i powiadomią osoby odpowiedzialne za zabranie zwierzęcia z drogi,

– nie można samemu przemieszczać, usuwać z jezdni potrąconego lub martwego zwierzęcia ani nawet go dotykać – może mieć wściekliznę lub nagle zaatakować.

AZS/WZ
Źródło: KPP Ustrzyki Dolne
Fot. AZS/WZ

 

15-12-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym: