REKLAMA

Głody i samotny niedźwiadek uratowany w Bieszczadach (FILM, ZDJĘCIA)

BIESZCZADY / PODKARPACIE. Już od kilku dni do leśników z Nadleśnictwa Cisna (RDLP w Krośnie) docierały informacje o samotnym niedźwiadku, który błąkał się w pobliżu drogi na Komańczę.

Leśnicy wielokrotnie patrolowali okolicę, mając nadzieję na znalezienie jakichkolwiek śladów obecności samotnego niedźwiadka. Obawiali się, że mogą nie zdążyć uratować malucha.

Dopiero w piątek popołudniu Jan Koza z GOPR poinformował leśników, że mały miś wyskoczył mu na drogę. Leśnicy natychmiast ruszyli na miejsce zdarzenia. Tam ujrzeli smutny widok: malutki, wychudzony niedźwiadek, który nie uciekał na widok ludzi, leżał na trawie i trząsł się z zimna.

Gorąca linia z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Rzeszowie oraz Ośrodkiem Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu utwierdziły leśników w przekonaniu, że maluch nie poradzi sobie bez pomocy ludzi.

– Bez najmniejszego problemu złapaliśmy niedźwiadka i przetransportowaliśmy go do specjalistów w Przemyślu. Okazało się, że to dwumiesięczna niedźwiedzica, ważąca nieco ponad 3 kg, bardzo osłabiona i wychudzona. Na szczęście natychmiast otrzymała profesjonalną pomoc. Teraz pod kroplówkami odzyskuje siły – relacjonują leśnicy.

Lekarze potwierdzili, że bez wsparcia ludzi niedługo padłaby z głodu i zmęczenia. Na razie nie wiadomo, dlaczego mały miś błąkał się samotnie przy drodze oraz gdzie jest jego matka. –  Mamy nadzieję, że wkrótce odzyska siły i będzie mógł zostać zwrócony bieszczadzkiej kniei, gdzie jest jego miejsce – mówią.

Mateusz  Świerczyński
Nadleśnictwo Cisna

04-04-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym: