GMINA KOMAŃCZA / PODKARPACIE. Kolejne bezcenne odkrycia stały się faktem w Gminie Komańcza, dzięki prowadzonym od 5 lat pracom archeologicznym, wykonywanym przez pracowników i studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz członków Stowarzyszenia „Opiekunowie Bieszczadzkiej Historii”. W nieistniejącej już miejscowości Zubeńsk zlokalizowano między innymi nowe zbiorowe mogiły. Biorąc pod uwagę odkryte wcześniej cmentarzyska w Starym Łupkowie i Woli Michowej, mogło zostać tutaj pochowanych nawet 1000 żołnierzy, którzy polegli podczas I wojny światowej, dokładnie w 1915 roku. Zapraszamy do obejrzenia NASZEGO MATERIAŁU VIDEO.
Dzięki zebranym materiałom archiwalnym, w Zubeńsku udało się odkryć cerkwisko oraz kamienne fundamenty dzwonnicy. Obiekt został w czasie wojny zrównany z ziemią. Mieszkańcy gminy Komańcza przekazują sobie z pokolenia na pokolenie malowidła, które uwieczniły cerkiew oraz dzwoń.
Prace wykonuje 25 osób, w tym archeolodzy, antropolodzy oraz studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego odbywający praktyki.
Pięcioletnie prace archeologiczne i wydobyte przedmioty posłużą do stworzenia izby pamięci, która niebawem rozpocznie swoją działalność na terenie dworca w Komańczy.
WIĘCEJ W NASZEJ RELACJI VIDEO.
grafika poglądowa