BIESZCZADY / PODKARPACIE. Już dziś rusza pierwsza edycja Paralotniowych Mistrzostwa Podkarpacia.
W zawodach mogą startować wszyscy piloci, którzy spełniają regulaminowe warunki. Mistrzostwa trwają do ostatniego dnia września, w tym czasie zawodnicy wykonują nieograniczoną ilość lotów ze startem w ściśle określonych granicach województwa podkarpackiego.
Do klasyfikacji generalnej mistrzostw zaliczane jest 6 najlepszych lotów w tym obowiązkowo jeden trójkąt FAI. Zwycięzca otrzymuje tytuł mistrza Podkarpacia. Ponadto mistrzostwa połączone są z rozgrywanym od 2006 roku bieszczadzkim pucharem paralotniowym, wyniki zawodników zaliczane są automatycznie do mistrzostw Podkarpacia.
Początkujący paralotniarze maja okazję rywalizowania z najlepszymi pilotami w Polsce, powstają dzięki temu nowe miejsc startów, tworzy się mapa kominów termicznych oraz wzrasta atrakcyjność regionu i konkretnych miejsc, których można zobaczyć unoszące się paralotnie…
Podczas rozgrywania bieszczadzkiego pucharu zostało odkryte niezwykłe miejsce, gdzie panują doskonałe warunki termiczne, obecnie miejsce to jest najlepsze na Podkarpaciu przy wietrze wiejącym z kierunków południowych, mowa tutaj o Roztokach (950m n.p.m) – w paśmie granicznym Słowacji, Ukrainy, Polski. W ubiegłym sezonie z tego właśnie miejsca padły wszystkie podkarpackie rekordy w odległości lotów min, przelot ponad 170km Stefana Vypariny i Zbigniewa Kawy. W ubiegłym sezonie zostało także odkryte niezwykłe miejsce w okolicy miejscowości Krościenko tuz przy granicy z Ukrainą. Niezwykłe warunki w tym miejscu stwarzają możliwości lotów termicznych i żaglowych przy kierunku wiatru NE, E. Miejsce to zostało nazwane ‘Szukalowy Garb’ to ze względu na jego charakterystyczny wygląd. Organizacja tego typu imprez wpływa także na rozwój turystyki, władze gminne, nadleśnictwa itp. przychylnie patrzą na rozwój tego sportu i z chęcią służą pomocą. Obecnie jesteśmy na etapie realizacji przedwojennego projektu, który ma na celu odtworzenie sportów lotniczych w miejscu, gdzie przed 2 wojną światową znajdowało się największe szybowisko w europie – Szybowisko Ustianowa koło Ustrzyk Dolnych. Projekt ten zakłada wykonanie dwóch startowisk dla paralotni na szczycie góry Żuków. Dawałoby to niespotykane na Podkarpaciu możliwości do startów przy wietrze z kierunków N i S. Duża różnica poziomów 270m stwarza ogromne możliwości do latania a warunki termiczne i żaglowe zostały opisane w kilku książkach z tamtych czasów.
Ponieważ Bieszczady są w ostatnim czasie bardzo popularnym kierunkiem wybieranym przez początkujących paralotniarzy, podaję kilka polecanych miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić:
– Bezmiechowa 620m n.p.m. Loty możliwe przy wiatrach z S, NE, deniwelacja 100m(loty należy zgłaszać kierownikowi lotów szybowcowych, teren Politechniki Rzeszowskiej)
– Weremień koło Leska 570m n.p.m. Wiatr NE, deniwelacja 70m(loty należy zgłaszać kierownikowi lotów szybowcowych, teren Aeroklubu Bieszczadzkiego)
– Laworta 750m n.p.m. Wiatr NE, deniwelacja 200m
– Gromadzyń 650m n.p.m. Wiatr W,SW, deniwelacja 120m
– Szukalowy Garb 520m n.p.m Wiatr E,NE deniwelacja 40m(obowiązkowo loty należy zgłaszać do Straży Granicznej, granica z Ukraina znajduje się 1 km od miejsca startu, zakaz lotu do przodu w kierunku wschodnim, punkt którego nie można przekroczyć to główna droga Krościenko-Przemyśl)
– Dił 720m n.p.m. Wiatr NE, deniwelacja 140m
– Roztoki Górne koło Cisnej 950m n.p.m. Wiatr S,SW. Deniwelacja 350m
materiał nadesłany