REKLAMA

Jak rozliczyć PIT? Załatwianie spraw z fiskusem online

Rozliczenie podatku dochodowego od osób fizycznych to obowiązek każdego podatnika mieszkającego w Polsce. Deklarację trzeba wypełnić każdego roku w ściśle określonym terminie. Można to zrobić z pomocą księgowych, ale nie tylko. Jak samodzielnie i szybko załatwić sprawy z fiskusem?

Gdzie najłatwiej rozliczyć PIT w Lesku?

Choć rozliczanie PIT-u może z pozoru wydawać się żmudnym obowiązkiem, wcale nie musi takie być. Czasy, kiedy trzeba było wypełniać formularze ręcznie, już minęły. Nie ma obowiązku samodzielnego uzupełniania każdej rubryki i pilnowania, by nie popełnić żadnego znaczącego błędu.

Dziś każdy podatnik ma szansę skorzystać z łatwego rozliczenia PIT-u online. To znacznie mniejsza szansa na wystąpienie pomyłek i ogromna oszczędność czasu. Istnieją co najmniej dwa sposoby rozliczeń – rządowa witryna Twój e-PIT oraz programy typu e-pity.

Jeśli ktoś chce, wciąż ma opcję ręcznego uzupełniania druku. Jeśli się na to zdecyduje, może dostarczyć papiery osobiście do urzędu skarbowego lub nadać je pocztą za pomocą listu poleconego. Współcześnie rekomenduje się jednak rozliczenia online.

Niezależnie od tego, czy wybierze się specjalny program, czy stronę rządową, warto dowiedzieć się, jak rozliczyć PIT w szybki i łatwy sposób.

Jak wygląda rozliczanie PIT-u online?

W pierwszej kolejności powinno się zdecydować, czy chce się skorzystać ze strony online urzędu skarbowego, czy może aplikacji do rozliczeń. Należy pamiętać, że oba rozwiązania pozwalają na zaciągnięcie danych z serwerów Ministerstwa Finansów. Nie trzeba będzie zatem uzupełniać wszystkich danych własnoręcznie.

Każdy powinien wiedzieć, jaki typ formularza go dotyczy. Do najpopularniejszych należą:

  • PIT-36 – przeznaczony dla osób zarabiających bez pośrednictwa płatnika, czyli pracodawcy. Przeważnie są to osoby prowadzące własną działalność gospodarczą;
  • PIT-37 – zdecydowanie najpopularniejszy formularz, przeznaczony dla pracowników, którzy otrzymują wynagrodzenia za pośrednictwem osoby trzeciej, czyli pracodawcy. Powinni uzupełnić PIT na podstawie PIT-11, który pozyskują od płatnika;
  • PIT-28 – dla wszystkich podatników, którzy rozliczają się na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, np. pozyskujących przychód z tytułu najmu.

Żeby uruchomić program lub stronę Twój e-PIT należy zalogować się np. za pomocą profilu zaufanego. Następnie przechodzi się do zakładki z formularzem, który uzupełnia się automatycznie na bazie danych zawartych na serwerach Ministerstwa Finansów. Wystarczy sprawdzić, czy wszystkie dane są poprawne, w tym m.in. adres urzędu skarbowego, imię i nazwisko.

Na ekranie komputera czy smartfona można też zweryfikować, czy doszło do nadpłaty lub niedopłaty podatku. W pierwszym przypadku urząd skarbowy zwróci pieniądze na rachunek bankowy, a w drugim to podatnik będzie musiał wykonać przelew na rzecz fiskusa. Numer konta znajduje się na stronie.

Gdy wszystkie dane są poprawne, a użytkownik zapoznał się także z nadpłatą lub niedopłatą, powinien elektronicznie zatwierdzić i przesłać formularz do urzędu. Dokument natychmiast trafia do odpowiedniego systemu, więc niebawem można liczyć na ewentualny zwrot podatku.

 

Dlaczego warto rozliczyć PIT przez internet?

Rozliczenie PIT-u przez internet to najlepsza opcja, na jaką może zdecydować się podatnik. Przede wszystkim oznacza ogromną oszczędność czasu. Nie trzeba ani samodzielnie uzupełniać długich formularzy, ani udawać się osobiście do urzędu skarbowego i czekać w tamtejszych kolejkach.

Oprogramowania do rozliczeń są darmowe, więc nie trzeba płacić za załatwienie sprawy, jak ma to miejsce w przypadku usług profesjonalnej księgowej. Dodatkowo połączenie z systemami Ministerstwa Finansów minimalizuje ryzyko wystąpienia błędów i sprawia, że formularz uzupełnia się niemal w całości samodzielnie.

Co więcej, osoby rozliczające PIT przez internet, mogą liczyć na znacznie szybszy zwrot nadpłaty, o ile taka wystąpiła. Podatnicy składający papiery osobiście czekają dłużej na należne im środki. Taka procedura online jest dostępna przez całą dobę niezależnie od miejsca pobytu. Można rozliczyć PIT zarówno w Lesku, jak i w każdym innym zakątku Polski czy świata. Liczy się jedynie dostęp do internetu.

Rozliczanie PIT-u przez internet eliminuje potrzebę drukowania papierowych dokumentów. Przyczynia się tym samym do zmniejszenia zużycia papieru i obciążenia środowiska naturalnego. To doskonała opcja dla wszystkich, którym bliski jest los planety i walka ze zmianami klimatycznymi.

Rozliczenie PIT-u online to także dobry sposób dla osób, które zapomniały o terminie i nie zdążą już na czas odwiedzić urzędu. W kilka minut załatwią wszystko z poziomu swojego telefonu czy laptopa, nawet późnym wieczorem. Zdecydowanie warto korzystać z tej opcji.

 

O czym pamiętać przy rozliczaniu PIT-u?

Podczas rozliczenia PIT-u trzeba pamiętać o tym, że można skorzystać z różnego rodzaju ulg. Służą one do zmniejszania należnego do uiszczenia podatku i mogą zwiększać kwotę nadpłaty. Warto przejrzeć wszystkie dostępne obniżki i wybrać te, które odpowiadają sytuacji danego podatnika. Do najpopularniejszych zaliczają się m.in.:

  • ulga dla młodych do 26. roku życia;
  • ulga dla krwiodawców;
  • ulga na internet;
  • ulga termomodernizacyjna.

Poza odliczeniami ważna jest także opcja przekazania 1,5% swojego podatku na działalność wybranej organizacji pożytku publicznego. Każdy podatnik może oddać część środków na wsparcie np. organizacji, schroniska dla zwierząt czy konkretnej osoby potrzebującej pieniędzy na leczenie lub inny cel. Wystarczy w odpowiednim miejscu w formularzu PIT wpisać numer KRS wybranej OPP.

 

Do kiedy należy rozliczyć PIT?

PIT za 2023 rok należy rozliczyć do 30 kwietnia 2024 roku. To bardzo ważne, by dopełnić formalności w terminie, ponieważ w przeciwnym razie podatnika mogą spotkać konsekwencje finansowe.

Pominięcie terminu rozliczenia zwiększa też szansę kontroli skarbowej i wiąże się z dużym stresem. Kilka miesięcy od otrzymania PIT-11 to zdecydowanie odpowiedni okres, by zdążyć z wszystkimi formalnościami.

10-05-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym: