REKLAMA

Jubileusz 150. rocznicy otwarcia tunelu kolejowego (FOTO)

GMINA KOMAŃCZA / PODKARPACIE. W minioną sobotę 29 czerwca 2024 r. w Łupkowie obchodzono Jubileusz 150. rocznicy otwarcia tunelu kolejowego pod Przełęczą Łupkowską.

Jubileusz zorganizowało Stowarzyszenie Opiekunowie Bieszczadzkiej Historii, przy współpracy z Gminą Komańcza, SKPL – z pasji do kolei, Gminny Ośrodek Kultury w Komańczy, Kołem Łowieckim „KNIEJA” Komańcza oraz Stowarzyszeniem Sportowo – Rekreacyjnym Żbik Komańcza.

Z okazji jubileuszu tunelu kolejowego, podróżnych do Łupkowa przywiozły dwa składy pociągów specjalnych – „Przełęcz” oraz „Osławica”.

Turyści pieszo oraz na rowerach przeszli i przejechali całą długość tunelu docierając szlakiem do granicy ze Słowacją. W trakcie pieszo-rowerowego rajdu, Grzegorz Gąska szerzej przedstawił historię tunelu, opowiadając wiele ciekawych wątków związanych z obiektem.

Miłym zaskoczeniem w drodze powrotnej na szlaku było spotkanie z dwoma sympatycznymi bieszczadzkimi niedźwiedziami, które przybyły z wizytą do Łupkowa za sprawą Stowarzyszenia Natchnieni Bieszczadem Cisna.

Po powrocie na stację kolejową na wszystkich czekał poczęstunek w formie pieczonego dzika i chleba ze smalcem, które ufundowało Koło Łowieckie „Knieja” w Komańczy, oprócz tego każdy mógł upiec sobie kiełbaskę na ognisku. Dzięki uprzejmości Starosty obce Palota VASIĽA BOMBEROVIČA, uczestnicy wydarzenia mogli posilić się smacznym gulaszem i słowackim chlebem.

W tym dniu nie zabrakło także atrakcji dla dzieci przygotowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Komańczy w postaci waty cukrowej, popcornu, malowania twarzy oraz zimnej granity, którą najmłodsi mogli pić do woli dzięki uprzejmości Koło Gospodyń Wiejskich w Czystogarbie. Stowarzyszenie Opiekunowie Bieszczadzkiej Historii przygotowali dla dzieci niezwykłą niespodziankę, którą była Piana Party oraz pakiety z upominkami.

W trakcie wydarzenia swoje stoiska z rękodziełem i regionalnymi produktami zaprezentowali lokalni wystawcy oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Czystogarbie.

Podczas Jubileuszu podziwiać można było artefakty wojenne prezentowane przez Stowarzyszenie Eksploracyjno-Historyczne „Galicja” oraz wystawę zdjęć archiwalnych, którą przygotowali organizatorzy.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za tak liczne przybycie i świętowanie wraz z nami tego niezwykłego Jubileuszu.

źródło: GOK w Komańczy


02-07-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.