REKLAMA

LESKO. Wzruszający spektakl o heroizmie rodziny Ulmów. Owacje na stojąco! (VIDEO)

|

LESKO. Wzruszający spektakl o heroizmie rodziny Ulmów. Owacje na stojąco! (VIDEO)

LESKO / PODKARPACIE. Przepełniony emocjami i głębokim wzruszeniem spektakl przygotowali i zaprezentowali nauczyciele, uczniowie i pracownicy Liceum Ogólnokształcącego w Lesku. Przedstawienie poświęcone było rodzinie Ulmów z Markowej, która za pomoc Żydom podczas II wojny światowej, została rozstrzelana przez Niemców. Zapraszamy do obejrzenia naszej RELACJI VIDEO oraz zapisy z CAŁEGO SPEKTAKLU.

W spektaklu wzięło udział ponad 40 osób ze społeczności leskiego liceum, ale również najmłodsi z lokalnych szkół podstawowych i przedszkoli. W Bieszczadzkim Domu Kultury przedstawienie zaprezentowano trzykrotnie w dniach 23-25 maja. Za każdym razem, publiczności trudno było ukryć wzruszenie…

CAŁY SPEKTAKL

Przypomnijmy, że w 1995 r. Józef i Wiktoria Ulmowie zostali uhonorowani medalem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. W 2010 roku prezydent Lech Kaczyński odznaczył ich pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Ubogie małżeństwo z Markowej stało się patronem szkoły i ulic. Ich imię nosi też jedyne w Polsce Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej, otwarte w marcu 2016 roku w Markowej. 10 września 2023 r. w Markowej odbędzie się beatyfikacja rodziny Ulmów.

24 marca – dzień śmierci rodziny Ulmów z Markowej – od 2018 r. jest obchodzony jako Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką dla uczczenia tych wszystkich, którzy pomimo ogromnego niebezpieczeństwa nieśli pomoc ludności żydowskiej.

grafika poglądowa

źródło (tekst): Red., IPN

26-05-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym: