REKLAMA

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński pomoże w odbudowie zrujnowanego budynku świetlicy w Jankowcach (FOTO)

JANKOWCE / GMINA LESKO. Dobre wieści dla mieszkańców Jankowiec w Gminie Lesko.
– Chcemy wspierać Polskę, polskie rodziny, szczególnie w małych miejscowościach, takich jak te w powiecie leskim – powiedział w Jankowcach koło Leska Marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Podczas spotkania z mieszkańcami sołectwa zadeklarował poparcie starań społeczności dotyczących odbudowy zrujnowanego budynku lokalnej świetlicy.

Marszałek Kuchciński rozpoczął spotkanie od wizyty w zrujnowanej świetlicy
Obiekt nie nadaje się już do remontu, trzeba wyburzyć i postawić nowy. Koszt, jak szacują władze gminy, to ponad 2 mln zł. Jankowce to niewielka, licząca 500 mieszkańców wieś, mimo to działają tu prężnie grupy: koło gospodyń wiejskich, muzyczna, teatralna i klub sportowy. Obecnie nie mają miejsca spotkań. Mieszkańcy od lat bezskutecznie zabiegali o pieniądze na powstanie nowej świetlicy. W końcu z prośbą o pomoc zwrócili się do Marszałka Kuchcińskiego. Marszałek pogratulował mieszkańcom aktywnej działalności i integracji, i obiecał poparcie wniosku, który złożyli do ministra kultury o wsparcie finansowe na odbudowę świetlicy.2

Marszałek mówił też o znaczeniu polityki zrównoważonego rozwoju dla mniejszych miejscowości, położonych przede wszystkim w mniej rozwiniętych regionach Polski. Wskazywał, że polityka państwa jest skierowana na wzmocnienie mniejszych miejscowości, grup społecznych, środowiskowych, które potrzebują wsparcia, a nie skoncentrowana wyłącznie na dużych ośrodkach miejskich, takich jak: Kraków, Warszawa, Poznań, Wrocław, czy Gdańsk.

3

– Chcemy, żeby Polska umacniała się w całym kraju – podkreślił
– Chcemy wspierać Polskę, rodziny, szczególnie w miejscach z dala od centrów administracyjno-handlowych.

Marszałek przypomniał, że już wkrótce rząd wesprze emerytów i rencistów dodatkową emeryturą i rentą tzw. trzynastką, która będzie wypłacana od maja. Zaznaczył, że państwo przygotowuje propozycje i ułatwienia także dla rodzin, dla młodych, by powstrzymać wyjazdy młodych ludzi do dużych miast Polski lub na Zachód w poszukiwaniu lepszego życia i lepszej pracy.

Jedną z takich propozycji jest zniesienie podatku PIT od osób fizycznych dla ludzi młodych do 26. roku życia. Marszałek mówił też o korzyściach wynikających z obniżenia kosztów pracy, m.in. o łatwiejszym tworzeniu miejsc pracy.

Marek Kuchciński wspomniał też o programie „Rodzina 500 plus”
Dodał, że wprowadzane są takie działania państwa, które pomogą przywrócić komunikację pomiędzy mniejszymi miejscowościami.

Te działania mają pomóc ludziom młodym i starszym i naszym rodzinom, by mogły pozostać w rodzinnych stronach, tam godnie żyć i rozwijać się – podkreślił marszałek.

Jak mówił, chodzi o wzmocnienie polityki państwa wspierającej rodzinę we wszystkich obszarach, po to, by Polska stała się krajem zasobnym, którego liczba mieszkańców zwiększa się.

Przyznał, że jest jeszcze wiele spraw, które muszą zostać rozwiązane, aby młodzi ludzie zostawali w swoich rodzinnych stronach. Wymienił m.in. dobrą pracę, mieszkanie, poprawę ochrony zdrowia.

4

03-04-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym: