REKLAMA

Na fałszywych wizach chcieli dostać się do Unii. Celem były Włochy

KROŚCIENKO / PODKARPACIE. Pięciu obywateli Ukrainy, którzy wyłudzili wizy aby dostać się na terytorium Unii Europejskiej zatrzymali wczoraj (tj. 10 grudnia) funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej.

Strażnicy graniczni z Placówki SG w Krościenku prowadząc kontrolę legalności pobytu cudzoziemców w Polsce, zatrzymali do kontroli w miejscowości Bachórzec dwa busy. Podróżowali nimi obywatele Ukrainy. Strażnicy graniczni ujawnili, że 30 – letni Ukrainiec aby otrzymać wizę umożliwiającą wjazd na teren Polski posłużył się podrobionym zaproszeniem do współpracy. Ukrainiec miał rzekomo prowadzić wspólną działalność gospodarczą z gospodarstwem rolnym na terenie województwa mazowieckiego. Okazało się, że nikt takiego zaproszenia do współpracy nigdy mu nie wystawił. Mężczyzna przyznał się, że dokument podrobił gdyż chciał w ten sposób dotrzeć na teren Unii Europejskiej. W rzeczywistości planował pracować jako kierowca – wożąc obywateli Ukrainy do Włoch. Wobec Ukraińca wszczęto postępowanie karne w związku z popełnieniem przestępstwa posługiwania się podrobionym dokumentem.

W kolejnym busie funkcjonariusze SG z Krościenka zatrzymali dwie Ukrainki – w wieku 46 i 48 lat. Jedna z kobiet posiadała wizę umożliwiającą jej prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Polski a druga z kobiet miała tzw. wizę pracowniczą, dzięki której mogła podjąć legalną działalność zarobkowa w naszym kraju. Obie stwierdziły, że Polska jest dla nich tylko krajem tranzytowym, a w rzeczywistości udają się do pracy do Włoch.

Również wczoraj, funkcjonariusze z Placówki SG w Sanoku zatrzymali 48 – letnią obywatelkę Ukrainy. Zgodnie z posiadanymi dokumentami kobieta miała pracować jak sprzątaczka w firmie w Wieliczce. Podczas kontroli powiedziała funkcjonariuszom SG, że nigdy nie miała zamiaru zgłosić się do swojego pracodawcy w Polsce. Wiza była jej potrzebna tylko do tego aby wyjechać do pracy we Włoszech.

Natomiast funkcjonariusze z Placówki SG w Huwnikach zatrzymali wczoraj 23 – letnią Ukrainkę. Kobieta miała podjąć pracę w Wólce Kosowskiej, ale przyznała się że wyłudziła wizę aby wyjechać do Włoch.

Wszyscy cudzoziemcy otrzymali decyzje o unieważnieniu wiz oraz o zobowiązaniu do powrotu na teren Ukrainy z jednoczesnym zakazem wjazdu na teren Polski przez okres 6 miesięcy.

full_57063e11cabbf02e0f28812b812fe457

źródło: BiOSG

14-12-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym: