REKLAMA

Niskie kredytowanie szansą dla szpitali? Wspólne stanowisko

SANOK / PODKARPACIE. 3 lipca w Sali Herbowej w Sanoku miało miejsce spotkanie władz Powiatu Sanockiego z dyrektorami i pracownikami szpitali. Zarządy Powiatów: Sanockiego, Leskiego i Bieszczadzkiego przedstawiły wspólne stanowisko względem zaproponowanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego bankowego instrumentu finansującego działalność szpitali.

We wspólnym oświadczeniu skierowanym do Minister Zdrowia Izabeli Leszczyny samorządowcy zwracają uwagę na narastające problemy z finansowaniem świadczeń zdrowotnych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, co sprawia że nasze podmioty (SPZOZ w Sanoku, SPZOZ w Lesku oraz SPZOZ w Ustrzykach Dolnych) nie otrzymują wystarczających środków finansowych dla prawidłowego funkcjonowania szpitali i zabezpieczenia udzielania świadczeń medycznych dla mieszkańców powiatów.

Samorządowcy pomocy upatrują m.in. w ostatnio przeprowadzonych rozmowach w Banku Gospodarstwa Krajowego przy udziale Posła Bartosza Romowicza, w czasie których była np. mowa o utworzeniu przez BGK tzw. „Funduszu przepływowego”.

W przypadku sporządzenia akceptowanego przez Bank i MZ programu naprawczego będziemy mogli oczekiwać na relatywnie niskie kredytowanie naszych zobowiązań, bez konieczności zabezpieczenia ich przez organ założycielski” – czytamy w oświadczeniu. „Przyjęcie tylko takiego mechanizmu oddłużeniowego jest możliwe przez samorząd terytorialny, który stoi przed koniecznością realizacji transformacji energetycznej i KPO. Dodatkowym atutem proponowanego rozwiązania jest założenie, że zrestrukturyzowane zadłużenie nie wejdzie w dług jednostki samorządu terytorialnego tworzącej podmiot leczniczy oraz nie wpłynie na wieloletnią prognozę finansową tejże jednostki”.

źródło: Starostwo Powiatowe w Sanoku
Grafika: arch. red. , arch. SP ZOZ w Lesku (1), arch. SP ZOZ w Ustrzykach Dolnych (1)

04-07-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym:




Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.