Stały Komitet Konwencji Berneńskiej, na wniosek Unii Europejskiej, 3 grudnia podjął decyzję o ograniczeniu prawnej ochrony wilków. Decyzja ta, otwiera drogę do analogicznych zmian w prawie UE i odstrzałów wilków w wielu państwach członkowskich.
– Wszyscy rozumiemy jak duże korzyści dla różnorodności biologicznej przynosi obecność wilka, ale uważam, że w sytuacji gdy jego liczba przekracza pojemność środowiska, należałoby zainterweniować – apelował przed kilkoma miesiącami, z mównicy sejmowej, poseł Piotr Uruski.
Stały Komitet Konwencji Berneńskiej zagłosował za zmianami, które dopuszczają zarządzanie populacjami wilków, w tym odstrzały. To pierwszy krok ku analogicznym zmianom w unijnym prawie ochrony przyrody.
– Ważne wiadomości dla naszych społeczności wiejskich i rolników. Konwencja berneńska zdecydowała o dostosowaniu statusu ochrony wilków. Ponieważ potrzebujemy zrównoważonego podejścia między ochroną dzikiej fauny i flory, a ochroną naszych źródeł utrzymania – podkreśliła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
Najpewniej ta regulacja zostanie ostatecznie zatwierdzona, podczas grudniowego posiedzenia, a po 3 miesiącach wejdzie w życie. Otworzy to możliwość przeprowadzania odstrzałów redukcyjnych tego drapieżnika w wielu krajach Europy.
Decyzja spotkała się z ostrą krytyką organizacji pozarządowych, które apelowały o utrzymanie obecnego poziomu ochrony wilków.
Konwencja Berneńska to międzynarodowa umowa o ochronie gatunków dzikiej flory i fauny europejskiej z 1979 roku. którą Polska podpisała w 1995 roku. Państwa UE wypełniają wymogi Konwencji Berneńskiej przede wszystkim poprzez wdrażanie dyrektywy siedliskowej i dyrektywy ptasiej.
otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.
Dodaj komentarz
Zaloguj się a:
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.