REKLAMA

Oskarżeni o wierność. Konkurs historyczny rozstrzygnięty (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. W dniu 23 lutego 2015 r. w Sanoku, po raz trzeci, został przeprowadzony Międzypowiatowy Konkurs Historyczny pt. „Oskarżeni o wierność”. Patronat nad konkursem objęli: Tadeusz Pióro, burmistrz Sanoka, oraz Roman Konieczny, starosta sanocki.

W konkursie udział wzięło 17 uczniów z gimnazjów i 25 ze szkół ponadgimnazjalnych powiatów: brzozowskiego, leskiego, bieszczadzkiego i sanockiego. Ogółem 42 uczestników.

Wśród uczniów gimnazjów pierwsze dwa miejsca zajęli uczniowie Gimnazjum nr 1 w Sanoku: Jakub Latusek i Bartosz Iwanowski (opiekun Edyta Białowąs). Miejsce trzecie przypadło Dominice Józefek z Gimnazjum w Niebieszczanach (opiekun Dorota Klecha). Czwarty był Kamil Husak, także z Gimnazjum nr 1 w Sanoku. Miejsce piąte zajął Michał Śnieżek z Gimnazjum w Zagórzu (opiekun Maria Wańcowiat). Tuż za nim miejsce szóste – ex aequo- Kamil Łącki i Dawid Zielonka, koledzy ze szkoły.

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych wygrała Kinga Chmura z II LO w Sanoku (opiekun Magdalena Dziuban). Niewiele ustąpiła jej Natalia Kot z I LO w Sanoku (opiekun Piotr Kita). Trzeci był Krzysztof Wolanin z ZS nr 4 w Sanoku (opiekun Jolanta Smyczyńska). Czwarte miejsce zajął Mateusz Korolińczak z LO w Lesku (opiekun Marek Irzyński). Piąte – ex aequo – Paweł Baran ( I LO w Brzozowie; opiekun Katarzyna Wawrzak) i Jan Kurcab ( ZS nr 3 w Sanoku; opiekun Katarzyna Wronkowicz-Rogos).

Wszyscy nauczyciele zostali uhonorowani okolicznościowymi podziękowaniami, kilkoro także nagrodami książkowymi.

Bardzo podniosłą chwilą było wręczenie przez młodzież czerwonych róż Niezłomnym: panu Mieczysławowi Brekierowi, prezesowi Związku Sybiraków Koło w Sanoku, Aleksandrowi Romanowi, prezesowi ŚZŻ AK Koło w Sanoku oraz Michałowi Chodakowskiemu, żołnierzowi AK. To było piękne spotkanie pokoleń.

Podsumowanie konkursu, które odbyło się w Sanockim Domu Kultury 2 marca br., uświetnił występ młodzieży z Gimnazjum w Zagórzu. Spektakl pt. „Drogi do wolności” został przyjęty owacją na stojąco. Były wzruszenie i łzy.
Młodzież do występu przygotowali: Ewa Bryła-Czech i Artur Krzywda, nauczyciele Gimnazjum w Zagórzu.

Nagrody w konkursie ufundowali: Tadeusz Pióro, burmistrz miasta Sanoka, Roman Konieczny, starosta sanocki, Tadeusz Nabywaniec, organizator konkursu, Komisja Międzyzakładowa NSZZ „Solidarność” przy Starostwie Powiatowym w Sanoku, radni miasta Sanoka: Jan Wydrzyński i Adam Kornecki; radni powiatu sanockiego: Kazimierz Węgrzyn, Janusz Cecuła i Damian Biskup.

materiał nadesłany

05-03-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym: