REKLAMA

Pierwszoklasiści odkrywają tajemnice lasu

LESKO / PODKARPACIE. Las jest bogatym źródłem świata przyrodniczego. By go poznać 10 czerwca Nadleśnictwo Baligród odwiedziła klasa 1d ze Szkoły Podstawowej w Lesku. Pogoda dopisała, słoneczko pięknie świeciło i towarzyszyło najmłodszym przez cały czas.

Wycieczka rozpoczęła się pokazem diaporamy w Nadleśnictwie Baligród przedstawiającej walory przyrodnicze nadleśnictwa.

Następnie skierowano się na ścieżkę leśną do Doliny Rabskiego Potoku. Dzieci podziwiały piękno baligrodzkich lasów, bacznie słuchały opowiadań o lesie jednocześnie podglądając świat przyrody również z bliska, przy użyciu lornetki.

Po krótkim odpoczynku na leśnym parkingu wyruszono do punktu widokowego gdzie mali wędrowcy podziwiali ścianę kamieniołomu. Widok wysokiej na 80 m ściany fliszu karpackiego zrobiy ogromne wrażenie na dzieciach i opiekunach.

Aby zregenerować siły zaplanowany był poczęstunek w wiacie turystycznej. Niektóre dzieci po raz pierwszy w życiu same piekły kiełbaskę nad ogniskiem . Apetyty i dobre humory dopisywały wszystkim uczestnikom.

Po smacznym posiłku nadszedł czas na zajęcia manualne – rysowanie, wycinanie i klejenie. W efekcie końcowym powstała praca grupowa w postaci cudownego jeża, którą dzieci zabrały na pamiątkę do szkoły.

Wycieczka wybrała się także do rezerwatu „Gołoborze”. Jest to naturalne głazowisko piaskowców istebniańskich nad Rabskim potokiem, ze zbiorowiskami roślinności naskalnej oraz rzadkimi minerałami.

Szczęśliwe dzieci, po dniu pełnym wrażeń i pozytywnej energii, z kilkukilometrowym bagażem nowych doświadczeń, pojechały w drogę powrotną odwiedzając jeszcze muzeum przyrodnicze „Knieja” w Nowosiółkach.

Wędrówka leśnymi dróżkami była doskonałą okazją do obserwacji naturalnego ekosystemu świata roślin i zwierząt. Z pewnością było to wspaniałe przeżycie dla uczniów, którzy poznawali przyrodę patrząc, słuchając i dotykając.

źródło: nadleśnictwo Baligród

 

15-06-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym: