LESKO / PODKARPACIE. Każdy z nas w procesie edukacji słyszał nazwisko Jana Gutenberga. I choć dziś od Gutenberga dzieli nas ponad 500 lat i wiele innych kluczowych dla ludzkości wynalazków, to jednak druk był przełomowym odkryciem.
Aby przybliżyć dzieciom początki druku Biblioteka Publiczna w Lesku miała przyjemność gościć w dniu 15 kwietnia 2015 r. firmę KALANDER, specjalizującą się w prowadzeniu historycznych warsztatów edukacyjnych. Za ich pośrednictwem dzieci odbyły podróż w czasie do epoki mistrza Jana Gutenberga.
Przewodnikami po średniowiecznym warsztacie drukarskim byli rzemieślnicy – drukarz, zecer, ilustrator – odziani w stroje z tamtego czasu. Nie tylko ich stroje przypominały tamtą epokę. Była przede wszystkim duża prasa drukarska, wzorowana na prasie mistrza Gutenberga. Na owej prasie każdy uczestnik wydrukował certyfikat czeladnika ze swoim imieniem, przekonując się jaka to była ciężka praca – pot zrosił niejedno czoło.
Wcześniej młodzi adepci sztuki drukarskiej zapoznali się z historią druku, poznali podstawowe zwroty używane w drukarstwie i samodzielnie przygotowali skład czcionek. Certyfikat potwierdzili pieczęcią lakową, a także spróbowali swych sił jako ilustratorzy stosując kalki drukarskie.
Jakże inaczej wygląda dzisiaj drukowanie, wystarczy magiczne słowo enter.
Na ciekawe zajęcia drukarskie zostały zaproszone dzieci z dwóch klas Szkoły Podstawowej w Lesku oraz dzieci ze szkół podstawowych w miejscowościach Bezmiechowa, Hoczew, Olszanica, Uherce Mineralne.
Wszystkie prace wykonane własnoręcznie przez uczestników warsztatów zostały zabrane do domu na pamiątkę spotkania z mistrzem Janem Gutenbergiem.
źródło: UMiG Lesko