REKLAMA

POLICJA: Nie bądź obojętny, dodaj zagrożenie do mapy

LESKO, REGION / PODKARPACIE. Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie zainaugurował projekt „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa”. Każdy mieszkaniec może dodać informacje o niebezpiecznych miejscach i zdarzeniach. Funkcjonariusze sprawdzą wszystkie sygnały.

„Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa” to innowacyjne narzędzie, które umożliwi przekazywanie policji informacji, które mają wpływ na poczucie bezpieczeństwa. Każdy sygnał będzie zweryfikowany.

Przygotowania do uruchomienia projektu rozpoczęły się na początku roku. W lutym policjanci spotykali się z mieszkańcami podczas konsultacji społecznych. Tylko w województwie podkarpackim przeprowadzono ponad 300 konsultacji, w których uczestniczyło blisko 6600 osób. Spotkania cieszyły się dużym zainteresowaniem, szczególnie wśród małych społeczności. Uczestnicy zgłaszali wiele problemów. Mówili w jakich sytuacjach czują zagrożenie. Podkreślali także, że nasze województwo należy do bezpiecznych i przyjaznych ludziom.

W lipcu uruchomiono pilotażową wersję map zagrożeń w trzech garnizonach: stołecznym, podlaskim i pomorskim. Od września interaktywne mapy są stopniowo wprowadzane w kolejnych województwach.

Od 20 września działają również na Podkarpaciu. Nadinsp. dr Krzysztof Pobuta, w obecności wojewody podkarpackiego dr Ewy Leniart, przewodniczącego sejmiku województwa Jerzego Cyprysia oraz dr. Jacka Magdonia – przewodniczącego komisji bezpieczeństwa publicznego sejmiku, mówił jak ważnym narzędziem w komunikacji pomiędzy społeczeństwem a policją jest „mapa zagrożeń”. Przedstawiono zasady funkcjonowania aplikacji oraz skutki, jakie wywołuje zgłoszenie zagrożenia. Każda informacja niezwłocznie, najpóźniej w ciągu pięciu dni, zostanie zweryfikowana, a policjanci podejmą odpowiednie działania.

Co ważne, „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa” opiera się o informacje skatalogowane w trzech płaszczyznach:

• informacje gromadzone w policyjnych systemach informatycznych,
• informacje pozyskiwane od społeczeństwa w trakcie bezpośrednich kontaktów z obywatelami, z przedstawicielami samorządu terytorialnego, organizacji pozarządowych itp. oraz w trakcie debat społecznych poświęconych bezpieczeństwu,
• informacje pozyskiwane od obywateli (internautów) z wykorzystaniem platformy wymiany informacji.

Dostęp do „mapy zagrożeń” znajduje się na stronie internetowej podkarpackiej policji. Korzystanie z aplikacji jest proste, zaprojektowane wręcz intuicyjnie, więc każdy może się nią posługiwać.

1271031854

Aby zgłosić zagrożenie należy wejść na stronę internetową komendy wojewódzkiej, miejskiej lub powiatowej policji. Przekazanie tych informacji zajmuje tylko kilka chwil. W razie potrzeby można skorzystać z instrukcji obsługi. Pomocą służą także funkcjonariusze. Zgłoszenie trafi do policjantów odpowiedniej komórki policji. Zebrane informacje pozwolą na jeszcze lepszą dyslokację służb, aby uniknąć w przyszłości ponownego zgłaszania tego samego typu zagrożeń w tym samym miejscu.

Mapy zostały opracowane w oparciu o informacje własne policji, czyli m.in. statystyki policyjne, a także na podstawie informacji przekazanych przez podmioty biorące udział w konsultacjach społecznych oraz w oparciu o wyniki badań opinii publicznej oraz informacje różnych instytucji.

Z narzędzia należy korzystać w sposób rozsądny. Każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję. Z jednego komputera można zgłosić jedno zagrożenie na dobę.

Należy pamiętać, że zgłoszenia w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępują potrzeby pilnej interwencji policjantów. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112 lub 997.

678940787

foto: KWP; KPP Sanok

22-09-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym: