REKLAMA

Ponad 14 tysięcy osób powinno stawić się na kwalifikację wojskową

RZESZÓW / PODKARPACIE. Dziś (3 lutego) na Podkarpaciu rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa. Potrwa ona do 30 kwietnia.

– Główny cel kwalifikacji wojskowej to określenie zdolności fizycznej i psychicznej do pełnienia służby wojskowej: mężczyzn podlegających obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej (19-latków), kobiet posiadających kwalifikacje przydatne do służby wojskowej, a także kończących w tym roku naukę w zawodach i na kierunkach istotnych dla wojska, jak np. medycyna, psychologia, weterynaria, lotnictwo, a także osób, które zgłoszą się w trybie ochotniczym, a mają ukończony 18 rok życia – podczas konferencji prasowej mówiła Teresa Kubas-Hul, Wojewoda Podkarpacki.

Obowiązkowi kwalifikacji wojskowej podlegać będzie 14 778 osób. W tym: 10 824 mężczyzn urodzonych w 2006 roku (rocznik podstawowy), 3 081 mężczyzn urodzonych w latach 2001-2005, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej, a także 873 kobiet, choć ta liczba znacznie wzrośnie, jak wynika z otrzymywanych informacji od sześciu szefów Wojskowych Centrów Rekrutacji.

– Zapraszamy wszystkich – zachęcał płk. Artur Chapski, szef ośrodka zamiejscowego w Rzeszowie – Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji. – Kwalifikacja wojskowa to nie jest mobilizacja, co za każdym razem przypominam, a standardową procedurą prowadzoną od lat. Stawienie się przed komisję to obywatelski obowiązek.

Ustalenia zdolności do służby wojskowej dokonają powołane zarządzeniem wojewody 22 powiatowe komisje lekarskie (w tym jedna komisja w Lesku dla powiatów: leskiego i bieszczadzkiego, jedna w Przemyślu dla miasta i powiatu przemyskiego oraz jedna dla Tarnobrzega i powiatu tarnobrzeskiego ). Nadzór nad działalnością powiatowych komisji lekarskich sprawuje Wojewódzka Komisja Lekarska w Rzeszowie działająca jako organ II instancji w siedzibie Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego.

Osoby podlegające obowiązkowi kwalifikacji otrzymają wezwanie od wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Powinno ono zostać doręczone co najmniej 7 dni przed terminem stawiennictwa. Na jeden dzień zostało zaplanowanych do wezwania 30 – 35 osób (limit ustalony przez rozporządzenie MON ws. kwalifikacji wojskowej).

Jeśli osoba wezwana nie może stawić się w wyznaczonym terminie, powinna niezwłocznie poinformować o tym właściwy urząd i podać powód swojej nieobecności. Wójt, burmistrz lub prezydent miasta wyznaczy wówczas nowy termin.

Z obowiązku osobistego stawiennictwa do kwalifikacji wojskowej mogą być zwolnione osoby:

  • w stosunku do których orzeczono całkowitą niezdolność do pracy w gospodarstwie rolnym (na podstawie Ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników),
  • całkowicie niezdolne do pracy oraz niezdolne do samodzielnej egzystencji lub uznane za całkowicie niezdolne do pracy (na podstawie Ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych),
  • zaliczone do osób o znacznym stopniu niepełnosprawności albo o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych).

Warunek: skuteczne doręczenie wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta orzeczenia albo wypisu z treści orzeczenia. Należy też poinformować właściwego szefa wojskowego centrum rekrutacji.

Kwalifikacja wojskowa zostanie przeprowadzona przy współudziale: Wojewody Podkarpackiego, starostów (prezydentów miast na prawach powiatów), Szefa Ośrodka Zamiejscowego w Rzeszowie Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji i Szefów Wojskowych Centrów Rekrutacji.

– Przed rokiem stopień wstawiennictwa wyniósł ponad 91 procent. Liczę na to, że w tym roku będzie jeszcze większy – mówił płk Artur Chapski.

PUW

Zdjęcie poglądowe. Pixabay.com

03-02-2025

Udostępnij ten artykuł znajomym:




Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.