REKLAMA

POWIAT LESKI: 0,5 promila alkoholu u kierowcy

POWIAT LESKI / PODKARPACIE. Policjanci zatrzymali w miejscowości Wańkowa do kontroli drogowej kierowcę samochodu marki toyota. W trakcie interwencji okazało się, że mężczyzna jest nietrzeźwy. Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości odpowie przed sądem. Grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności.

W poniedziałek przed południem policjanci ruchu drogowego z Leska w miejscowości Wańkowa zatrzymali do kontroli kierowcę toyoty. Podczas prowadzonych czynności policjanci wyczuli od mężczyzny wyraźną woń alkoholu. Po przebadaniu 49-letniego mieszkańca powiatu leskiego, urządzenie wskazało ponad 0,5 promila alkoholu w jego organizmie.

Mężczyzna stracił prawo jazdy, a za swoje zachowanie odpowie przed sądem.

Jeśli stężenie alkoholu we krwi zawiera się między 0,2 i 0,5 promila (bądź od 0,1 do 0,25 mg w 1 dm wydychanego powietrza) to jest to stan po użyciu alkoholu. Kto w takim stanie kieruje pojazdem, popełnia wykroczenie zagrożone karę aresztu, grzywną do 5000 zł i czasowym zatrzymaniem prawa jazdy. Sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych w miesiącach lub latach, na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

Natomiast stan nietrzeźwości w rozumieniu kodeksu karnego zachodzi, gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila (bądź przekracza 0,25 mg w 1 dm wydychanego powietrza) albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość. W myśl przepisów kodeksu karnego, kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

518671066

źródło: KPP Lesko
foto: archiwum KWP

14-10-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym: