REKLAMA

POWIAT LESKI. Bieg pamięci Żołnierzy Wyklętych. „Chlubna przeszłość dumnej Polski!”

POWIAT LESKI / PODKARPACIE. Kolejny już raz Powiat Leski włącza się w ogólnopolską akcję organizacji biegów upamiętniających Żołnierzy Niezłomnych. W tym roku bieg „Tropem Wilczym” odbędzie się 3 marca o godzinie 9:30 na Rynku w Lesku. – Pamięć o bohaterach, którzy przelali krew za wolność Polski, to obowiązek każdego obywatela – mówi Andrzej Olesiuk, starosta leski.

Ideą projektu biegowo–edukacyjnego „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944-1963 w obrębie przedwojennych granic RP oraz popularyzacja wiedzy na ten temat. Zaangażowanie w projekt potwierdza, że idea i wartości, o które swoją walkę oparli Żołnierze Wyklęci są dzisiaj wciąż żywe i aktualne.

Powiat Leski organizuje bieg „Tropem Wilczym” od blisko 10 już lat, co roku wpisując się na mapę miejscowości, które podejmują wyzwania organizacyjne, aby upamiętnić Żołnierzy Niezłomnych.

Andrzej Olesiuk, starosta leski. Foto: Starostwo Powiatowe w Lesku

Dla nas jest to niezwykle ważne wydarzenie. Uważamy, że pamięć o Żołnierzach Wyklętych, którzy oddali życie za ojczyznę, jest obowiązkiem każdego obywatela. Ich postawa utożsamia najwyższe wartości, na których wyrosła Polska, czyli chrześcijaństwo i umiłowanie narodowych barw – mówi Andrzej Olesiuk, starosta leski.

W biegu mogą wziąć udział wszyscy chętni. Zgłoszenia przyjmowane będą z podziałem na kategorie wiekowe, od dzieci, po półzawodowców zrzeszonych w klubach.

Bardzo cieszy mnie fakt, że do organizacji biegu co roku włącza się wielu pracowników starostwa. Poświęcają oni swój wolny czas, chcą być częścią tego patriotycznego wydarzenia. Współpracujemy ze służbami mundurowymi, policją, strażą pożarną, żołnierzami WOT. Tworzymy zgraną drużynę. Mam wrażenie, że wszyscy chcemy pamiętać o chlubnej przeszłości Polski i kultywować tradycje, przypominać młodym o najważniejszych wartościach – dodaje starosta leski.

zdjęcia poglądowe (2)

3 marca 2024 r.

Wydawanie pakietów startowych zaplanowano na godzinę 8:00. Z kolei rozpoczęcie biegu odbędzie się o godzinie 9:30.

Bieg obejmie następujące trasy:

TRASA 1: dystans 1000 m TRASA 2: dystans 1963 m TRASA 3: dystans ok. 6000 m

Miejsce startowe/meta biegu zaplanowana jest na ulicy Rynek – plac obok fontanny.

ZAPISY DARMOWE: https://formularz.czasomierzyk.pl/103

źródło: Red., materiały nadesłane

28-02-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym: