REKLAMA

Powiat leski ma nowego wicestarostę. Będzie pracował społecznie (FILM)

LESKO / PODKARPACIE. Adam Milczanowski będzie nowym nieetatowym wicestarostą powiatu leskiego. Decyzję o powołaniu go na stanowisko podjęli radni podczas ostatniej sesji Rady Powiatu Leskiego. Zastępca szefa powiatu będzie pełnił swoją funkcję społecznie.

Kolejne już zmiany w Zarządzie Powiatu Leskiego są efektem korekty wprowadzonej przez radnych w statucie. Wcześniej, z funkcją etatowego wicestarosty pożegnał się Wiesław Kuzio – były dyrektor miejscowego szpitala. Na ostatniej sesji, głosami 11 radnych (2 przeciw) odwołano z kolei nieetatowego członka zarządu Mariana Feresztyna.

Chciałbym podziękować panu Marianowi Feresztynowi za dotychczasową pracę. Nasza współpraca układała się bardzo dobrze. Wprawdzie spieraliśmy się na posiedzeniach zarządu, ale zawsze podczas głosowań zwyciężał element społeczny, więc zawsze stanowiliśmy jedność – mówił tuż po głosowaniu Andrzej Olesiuk, starosta leski. – Zmiany podyktowane są strategią przyjętą przez radę. Liczę na dalszą współpracę z panem Feresztynem.

Kierownictwo starostwa zawnioskowało, aby nowym nieetatowym wicestarostą został dotychczasowy członek zarządu – Adam Milczanowski. Konieczne zatem było odwołanie zainteresowanego z pełnionej funkcji. W tajnym głosowaniu, za takim scenariuszem opowiedziało się 11 radnych, przy 1 sprzeciwie i 1 głosie wstrzymującym. Następnie komisja skrutacyjna zajęła się głosowaniem nad projektem uchwały powołującym nowego zastępcę starosty. Tutaj, 9 osób było za, a 4 przeciw. Zwykłą większością głosów Adam Milczanowski objął zatem stanowisko wicestarosty.

Głosowanie poprzedziła dyskusja. Aktywny był przede wszystkim radny Józef Orłowski.

Uważam, że powołanie nieetatowego wicestarosty to błąd. Jest mnóstwo spraw do załatwienia, pojawiają się jak grzyby po deszczu i nie możemy ich dopiąć. Byłoby zatem wskazane, żeby wicestarosta pracował na etacie – ocenił Józef Orłowski. – Ponadto, chciałbym wiedzieć, jaki zakres obowiązków będzie miał pan Milczanowski? Kiedy będzie pracował w urzędzie? Wiem, że pan pracuje zawodowo w pełnym wymiarze. Jak więc będzie godził te dwie aktywności? Czy pracownicy starostwa będą podlegać pod nowego wicestarostę? Chciałbym również usłyszeć od samego pana Adama, w jaki sposób zamierza pełnić nowe obowiązki, czy będzie dojeżdżać z Ustrzyk?

To czy jest to błąd czy nie, okaże się po pewnym czasie. Wiem na pewno, że w ostatnim czasie, zarząd funkcjonował bez wicestarosty i uważam, że nic złego się nie działo i urząd funkcjonował normalnie – ripostował starosta Andrzej Olesiuk. – Niezałatwione sprawy? Proszę mówić konkretniej, nie chciałbym rozmawiać na poziomie tak dużej ogólności. Zakres obowiązków wynika bezpośrednio ze schematu organizacyjnego, który należy do kompetencji zarządu. Starosta powierza pewne obowiązku wicestaroście, bez określania z góry jakie one będą. Oczywiście pracownicy starostwa nie będą podlegać nieetatowemu wicestaroście.

Chciałbym podziękować państwu radnym za zaufanie. Zdaję sobie sprawę z tego, że praca na dwóch etatach nie jest łatwa. Podzielam tutaj obawy niektórych radnych. Uzgodnię jednak z panem starostą szczegóły dotyczące mojej obecności w urzędzie, porozmawiam z pracodawcą i wierzę, że wspólnymi siłami damy radę – powiedział Adam Milczanowski.

Po zmianach skład Zarząd Powiatu Leskiego wygląda następująco:

Andrzej Olesiuk – przewodniczący zarządu – starosta leski
Adam Milczanowski – wicestarosta leski
Ryszard Wysata – członek zarządu

1842

Adam Milczanowski (z prawej) został nieetatowym wicestarostą powiatu leskiego. Z lewej Ryszard Wysata

ZOBACZ RETRANSMISJĘ Z SESJI

07-04-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym: