REKLAMA

POWIAT LESKI: Mieszkaniec miał blisko 300 litrów nielegalnego paliwa i 39 litrów alkoholu bez akcyzy (ZDJĘCIA)

POWIAT LESKI / PODKARPACIE. Blisko 300 litrów paliwa oraz 39 litrów alkoholu bez polskich znaków akcyzy wykryli celnicy z krośnieńskiego Urzędu Celnego podczas kontroli jednej z posesji w powiecie leskim.

W minionym tygodniu celnicy z Krosna mając uzasadnione podejrzenie, że na jednej z posesji w powiecie leskim na Podkarpaciu znajdują się nielegalne towary – dokładnie ją przeszukali. Okazało się, że właściciel posesji przechowywał tam między innymi 78 półlitrowych butelek alkoholu bez polskich znaków akcyzy. Celnicy znaleźli również 288 litrów paliwa (głównie oleju napędowego), które było przechowywane w plastikowych pojemnikach bez właściwego zabezpieczenia. Niewłaściwe postępowanie z paliwem mogło okazać się zgubne w skutkach, gdyż olej napędowy jest ciekłym materiałem zapalnym. Dodatkowo w miejscu gdzie przechowywane było paliwo, celnicy znaleźli prowizoryczną instalację składającą się m.in. z pompki elektrycznej oraz licznika ilości odmierzonego paliwa. Może to sugerować, że właściciel posesji nielegalnie sprzedawał paliwo, które jak zeznał wcześniej celnikom nabył na Ukrainie.

1

Celnicy zabezpieczyli nielegalny towar oraz wszczęli przeciwko mężczyźnie postępowanie karne skarbowe.

3

Służba Celna przypomina podróżnym , że paliwo przywożone do Polski w standardowym zbiorniku pojazdu oraz w kanistrze – do 10 litrów na pojazd, podlega zwolnieniu od należności przywozowych pod warunkiem, że przewóz ten nie ma charakteru handlowego tj. odbywa się okazjonalnie oraz przeznaczone jest na własny użytek podróżnych lub ich rodzin. Naruszenie tych warunków powoduje konieczność uregulowania należności przywozowych od przywiezionego paliwa. Dodatkowo paliwo zwolnione z należności przywozowych nie może być wykorzystane w pojazdach innych niż te, w których zostało przywiezione, ani nie może zostać usunięte z tych pojazdów i przechowywane, z wyjątkiem okresu niezbędnych napraw tych pojazdów. Nie może także zostać odpłatnie lub nie odpłatnie odstąpione przez osobę korzystającą ze zwolnienia.

2
źródło: IC Przemyśl

13-08-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym: