REKLAMA

Pumcajs i Purpurka to nowe imiona ochrzczonych w sobotę żubrów (ZDJĘCIA)

LUTOWISKA / PODKARPACIE. W sobotę 8 sierpnia w Lutowiskach odbył się IX Dzień Żubra – cykliczna impreza gromadząca miłośników bieszczadzkiej przyrody, organizowana wspólnie przez Gminę Lutowiska oraz nadleśnictwa Lutowiska i Stuposiany.

Już od świtu na strzelnicy myśliwskiej rozgrywano VIII Bieszczadzki Turniej Strzelecki, Myśliwski Poker Strzelecki i zawody o tytuł Króla Dnia Żubra. Odbyły się też otwarte zawody w strzelaniu z broni pneumatycznej i w strzelaniu z łuku. Ten blok imprez tradycyjnie zorganizowało Koło Łowieckie „Gawra” w Lutowiskach.

Z kolei na stadionie trwały zmagania bieszczadzkich drwali, rywalizujących w pięciu konkurencjach: ścinka słupów, okrzesywanie, złożona przerzynka kłód, przerzynka na dokładność i przygotowanie pilarki do pracy. Sporą niespodziankę sprawił 22-letni Marcin Gądek, pokonując czternastu bardziej doświadczonych drwali. Na podium prócz niego stanęli Piotr Bubeła i jako trzeci Kazimierz Przybylski. Zmagania, mimo upalnej pogody, obserwowało setki ludzi.

Najważniejszym dla nas aspektem tej rywalizacji jest upowszechnianie zasad bezpiecznej pracy, stąd nagrody dla uczestników to przede wszystkim elementy wyposażenia drwala: odzież ochronna, pilarki, sprzęt pomocniczy – mówił patronujący imprezie Bogusław Famielec, dyrektor RDLP w Krośnie. – Cieszy też fakt, że dobre wyniki osiągnęli młodzi adepci leśnego rzemiosła, bo daje to nadzieję na ciągły postęp techniczny w wykonawstwie usług i – co bardzo ważne – bezwypadkowe ich wykonywanie.

W samo południe w „Chacie Floriana” miłośnicy przyrody mogli wysłuchać prelekcji Leopolda Bekiera, dyrektora Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Tuż po niej odbyło się pierwsze „Żubrze dyktando”, w którym wzięło udział 37 osób, chcących sprawdzić swoje umiejętności ortograficzne. Tekst pt. „Przy żubrze jucha wrze” zawierający sporo szczegółów z życia żubrów a nawet ich codziennej diety napisała Małgorzata Kaczorowska z Nadleśnictwa Dynów w konsultacji z prof. Kajetanem Perzanowskim. Główne trofeum, czyli „róg żubra” , przypadło Katarzynie Rosłan, która bezbłędnie napisała dyktando. II miejsce przyznano Joannie Żoh, równorzędne trzecie nagrody otrzymali: Monika Barcikowska, Marek Jaszczewski i Wanda Olech, zaś wyróżnienie Mariusz Kowal. Nagrodę specjalną od Nadleśnictwa Dynów otrzymała 9-letnia Katarzyna Zdziabek. Rozpiętość wieku uczestników sięgnęła 58 lat.

W trakcie Dnia Żubra nadano też imiona dwóm nowo narodzonym żubrom w zagrodzie pokazowej w Mucznem. W wyniku konkursu, na który wpłynęło ponad 700 propozycji, otrzymały one imiona „Purpurka” i „Pumcajs”. Ich autorzy: Waldemar Maciąg z Jasionki i Grzegorz Gołąbek z Krasnegostawu uhonorowani zostali plecakami pełnymi „żubrzych” osobliwości, łącznie z pluszową maskotką „króla puszczy”.

Na obiektach sportowych gminy trwał też kiermasz bieszczadzkich twórców, a wśród stoisk czynne były m.in. ekspozycje Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Bieszczadzkie”, Stowarzyszenia Miłośników Żubrów i Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Można było wziąć udział w trzeciej już edycji Zawodów Szachowych o Puchar Nadleśniczego Nadleśnictwa Lutowiska. Po południu odbyły się występy m.in. kultowych „Wołosatek”, których turystyczne przeboje przeszły już do bieszczadzkiej legendy. Wielu widzów przyciągnęły pokazy psów myśliwskich, prowadzone przez Dariusza Spisaka i Piotra Kaźmierczaka.

W trakcie części oficjalnej wręczono statuetki Bieszczadzkiego Żubra 2015 przyznane przez Kapitułę Miłośników Bieszczadzkiej Przyrody. Tegorocznymi laureatami zostali: Stanisław Wermiński, emerytowany nadleśniczy i były prezes Fundacji Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej oraz Bieszczadzki Park Narodowy.

Długo trwała dekoracja bieszczadzkich drwali, bowiem prócz nagród głównych ufundowanych przez Gminę Lutowiska oraz nadleśnictwa Lutowiska i Stuposiany swoje nagrody ufundowali również sponsorzy: SAN-TECH BIESZCZADY autoryzowany dealer Husqvarny Zagórz, INTERFORST Polska Sp. z o.o., TECH-MOT autoryzowany dealer Stihla, Zakład Obsługi Leśnictwa Tarnobrzeg, DISTEIN, NAWIGATOR Krosno, SKASKI.
Wieczorem odbyła się zabawa taneczna.

Patronat honorowy: Wojewoda Podkarpacki, Marszałek Województwa Podkarpackiego i Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

Edward Marszałek
Rzecznik prasowy RDLP w Krośnie
źródło: RDLP

11-08-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym: