REKLAMA

Strażak z Sanoka i efektowna iluminacja świąteczna na wozie bojowym! (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. Jakub Zajdel – pochodzący z Sanoka strażak pełniący na co dzień służbę w Hightstown, New Jersey w USA, wziął udział w corocznej strażackiej paradzie świątecznych świateł. Przyozdobione w niezwykle efektowny sposób wozy bojowe zachwyciły oklaskujących pokaz widzów. Wspólna praca i pomysł sanoczanina oraz kolegów z komendy zaowocowały zdobyciem nagrody za 2. miejsce w konkursie na najlepiej udekorowany wóz drabiniasty. Zobaczcie zdjęcia!

Tomasz Sokołowski

„Ladder 41”, czyli wóz strażacki należący do komendy Hightstown Engine Company #1, gdzie pracuje sanoczanin Jakob Zajdel. 2. miejsce w konkursie podczas uroczystej parady w Somerville, NJ

Parada Somerville Firefighters Holiday Lights to coroczna impreza przyciągająca na ulice miasta setki rodzin z Somerville i okolic. Mimo pandemii koronawirusa i w tym roku można było podziwiać kilkadziesiąt wozów strażackich, na których zainstalowano efektowne iluminacje świąteczne i dekoracje, które miały ogłosić przyjście świętego Mikołaja i przybliżyć magię świąt.

W paradzie wzięły udział jednostki niemal z całego stanu New Jersey. Rozpoczęła się ona w Somerville przy remizie Fire Co. # 1 i przeszła przez kilka dzielnic miasta.

Jednym z uczestników był wóz bojowy „Ladder 41” należący do Hightstown Engine Company #1, gdzie pracuje pochodzący z Sanoka Jakub Zajdel. To właśnie on, wspólnie z kolegą z komendy Billim Havensem Jr. i wspierającą akcję Jessie Havens reprezentowali jednostkę podczas parady. Wcześniej, przez kilka godzin wóz ozdabiało wielu strażaków.

Publiczność była zachwycona.

Foto: Agnieszka Korbica

Parada spotkała się ze świetnym przyjęciem ze strony tysięcy mieszkańców, którzy wyszli tego dnia przed swoje domy, aby obejrzeć pokaz. Dla nas wszystkich była to odskocznia od codziennych problemów, restrykcji i obostrzeń związanych z rozwijającą się wciąż w USA pandemią koronawirusa. Przynajmniej na ten jeden wieczór mogliśmy o tym zapomnieć i poczuć magię zbliżających się świąt – relacjonuje nam Jakub Zajdel.

Wóz drabiniasty używany na co dzień przez jednostkę z Hightstown jest największym tego typu wozem bojowym w całym stanie New Jersey i jednym z największych w USA. Ma ponad 41 metrów długości (!).

Podczas parady przyznawano nagrody w trzech kategoriach. Jedna z nich dotyczyła wozów drabiniastych. Pojazd przygotowany między innymi przez sanoczanina otrzymał nagrodę za 2. miejsce.

Kompletnie nie spodziewaliśmy się nagrody, ponieważ w paradzie wzięliśmy udział po raz pierwszy. Było to miłe zaskoczenie – przekazuje nasz rozmówca.

Warto odnotować, że strażacy z Hightstown co roku biorą udział w kolejnych finałach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Nie inaczej będzie na początku 2021 roku, gdy na ubraniach i jak widać na zdjęciu powyżej – twarzach mieszkańców, znów pojawią się charakterystyczne serduszka.

Jakub Zajdel ma 32 lata i pochodzi z Sanoka. Wychowywał się na Wójtostwie, uczęszczał do SP8, a później do G4. W USA mieszka od 16 lat. Jest zapalonym fanem sanockiego hokeja. Gdy tylko może, ogląda mecze, z zapałem śledzi aktualne poczynania ekstraklasowej drużyny. Sukcesywnie pokonywał kolejne szczeble w strażackiej hierarchii. Aktualnie jest porucznikiem, co odpowiada roli dowódcy akcji w polskich realiach. Strażacy z Hightstown mają co robić. Odnotowują 600-700 wyjazdów rocznie. W sporej części do wypadków na pobliskiej autostradzie, jednym z największych i najbardziej ruchliwych odcinków w stanie NJ.

Informacje o aktualnej sytuacji na drogach Sanoka, powiatu sanockiego i całego regionu w grupie POMOC112.

DOŁĄCZ DO GRUPY – KLIKNIJ

foto: Hightstown Engine Company #1 / Fb

14-12-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym: