REKLAMA

Szkolenie z ratownictwa na rzekach górskich (ZDJĘCIA)

W dniach 1-3 kwietnia ratownicy Bieszczadzkiej Grupy GOPR przebywali na szkoleniu związanym z ratownictwem na rzekach górskich. Zajęcia praktyczne odbywały się na rzece Wetlinka w rezerwacie Sine Wiry. Warunki zarówno meteorologiczne jak i hydrologiczne pozwoliły nam zrealizować napięty plan ćwiczeń. Topniejące resztki śniegu w okolicy źródeł rzeki zapewniły wystarczający poziom wody do realizacji poszczególnych ćwiczeń.

Dziesięciu uczestników biorących udział w szkoleniu miało okazje zapoznać się z metodami autoratownictwa w rzekach górskich, oraz z sposobami na uniknięcie niebezpiecznych sytuacji w środowisku rzeki górskiej.

Podczas prowadzonych zajęć dowiedzieliśmy się jakie zagrożenia możemy napotkać podczas akcji poszukiwawczych na brzegach rzek. Uczyliśmy się poruszać w nurcie rzeki, rzucać rzutką ratowniczą i opuszczać pojazd unieruchomiony w wodzie.

Na koniec w niedzielę zrealizowaliśmy trzy scenariusze ratownicze na przełomie rzeki na Sinych Wirach.

Dziękuję wszystkim uczestnikom za udział , oraz za pomoc w realizacji szkolenia Robertowi Kogutowi z Grupy Krynickiej i Kamilowi Krechlikowi.

Szkolenie zostało zorganizowane w ramach projektu „Na Ratunek” współfinansowanego ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Paweł Szopa / Grupa Bieszczadzka GOPR

06-04-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym: