REKLAMA

Tajemniczy pył nad Podkarpaciem. Przywiało go do nas z Afryki (ZDJĘCIE)

SANOK / PODKARPACIE. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Rzeszowie wyjaśnia, czym jest żółty pyłek, który przywiało na Podkarpacie znad Afryki.

W związku z możliwością wystąpienia w ciągu najbliższych dni zjawiska nadmiernego zapylenia, widocznego np. na karoseriach samochodów, WIOŚ w Rzeszowie informuje, że zanieczyszczenie powietrza cząstkami pyłowymi spowodowane może być intensywnym napływem powietrza z południa i południowego zachodu, tj. znad północnej Afryki. Drobny pył, który zostaje wysoko uniesiony znad obszarów pustynnych i przetransportowany nad Europę, opada w postaci drobinek pyłu o żółtym zabarwieniu lub – w przypadku wystąpienia opadów – w postaci „brudnego deszczu” – informuje na swojej stronie internetowej WIOŚ.

Jak czytamy w komunikacie, najbardziej narażone na to zjawisko są województwa położone centralnie oraz w południowej Polsce, w tym województwo podkarpackie.

Przypomnijmy, że podobny incydent miał miejsce w marcu 2016 r. Wówczas pracownicy Laboratorium WIOŚ w Rzeszowie pobrali próbki pyłu z karoserii samochodowych do badań laboratoryjnych. Badania mikroskopowe substancji pyłowych nie wykazały obecności zanieczyszczeń chemicznych lub organicznych, a jedynie luźne, mineralne ziarna piasku.

pyl2

źródło: WIOŚ Rzeszów

19-04-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym: