PODKARPACIE. Trwa szkolenie zintegrowane, podstawowe i wyrównawcze żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Zakończenie ćwiczeń zaplanowano w połowie lipca. W ostatnich dniach odbędzie się sprawdzian praktycznych umiejętności żołnierzy. Zwieńczeniem wysiłku ochotników, którzy wstąpili w nasze szeregi 26 czerwca będzie uroczysta przysięga 11 lipca w Nowej Dębie.
zdjęcia (6): Paulina Lęcznar
19 czerwca szkolenie zintegrowane rozpoczęli żołnierze z rzeszowskiego Batalionu Lekkiej Piechoty i kompanii dowodzenia 3 PBOT. Zajęcia odbywają się na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych – Dęba. Już 3 lipca nastąpi wymiana pododdziałów w Nowej Dębie. Rzeszowianie zakończą poligon, a na ich miejsce przyjedzie 33 Batalion Lekkiej Piechoty z Dębicy. Dzięki szkoleniu zintegrowanemu żołnierze w formie praktycznej podnoszą swoje umiejętności indywidualne, specjalistyczne oraz zespołowe.
W tym roku inaczej niż pozostali szkolą się żołnierze z Jarosławia. Ci, po raz pierwszy, szkolenie poligonowe prowadzą w stałym rejonie odpowiedzialności batalionu, czyli w powiatach jarosławskim, przemyskim, przeworskim oraz lubaczowskim. Strzelania specjalistyczne wykonują na poligonie w Nowej Dębie.
– Każdy żołnierz WOT, raz w roku jest zobowiązany odbyć 14-dniowe szkolenie zintegrowane. Ma ono na celu podsumować i uporządkować nabytą wiedzę, którą żołnierze pozyskali w toku szkolenia na danym etapie. Dodatkowo szkolenie zintegrowane daje możliwości przeprowadzenia strzelania o zróżnicowanym stopniu złożoności. Takie warunki zapewniają tylko obiekty ośrodków szkolenia poligonowego, na których można wykonać podstawowe zagadnienia z wysadzania, czy też rzutu granatem bojowym. Ponadto zastosowana po raz pierwszy forma szkolenia pododdziałów w stałych rejonach odpowiedzialności w istotny sposób je urealnia i bardzo pozytywnie wpływa na zgranie żołnierzy – powiedział płk Dariusz Słota dowódca podkarpackich „Terytorialsów”.
Szkolenie zintegrowane, które wykonuje się w trybie szkolenia poligonowego, jest podsumowaniem dwóch modułów szkoleniowych – indywidualnego i specjalistycznego. Ćwiczenie to jest też okazją do wyrównania poziomów wyszkolenia żołnierzy w danym module. W ostatnich dniach jest prowadzona ocena wyszkolenia poprzez wykonanie wielu zadań taktyczno–ogniowych po wyznaczonej pętli taktycznej.
*** Ośrodek Szkolenia Poligonowego w Nowej Dębie gości również ochotników szkolenia podstawowego i wyrównawczego, którzy zasilili szeregi naszej brygady 26 czerwca. 16-dniowe szkolenie podstawowe i 8-dniowe wyrównawcze odbywa się w systemie ciągłym. Biorą w nim udział kandydaci, którzy do tej pory nie mieli styczności z żadną z form służby wojskowej i ochotnicy, którzy są żołnierzami rezerwy. 11 lipca na terenie OSPWL w Nowej Dębie odbędzie się przysięga wojskowa.
kpt. Witold Sura Rzecznik prasowy 3 PBOT
źródło: materiały nadesłane